Ruszyły rozprawy ws. protestów wyborczych

Ruszyły rozprawy ws. protestów wyborczych
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


- W sumie złożono 21 protestów wyborczych. Wszystkie dotyczą pierwszej tury wyborów samorządowych i będą rozpatrywane w najbliższych dniach – powiedziała Joanna Kaczmarek-Kesik, rzecznik prasowy radomskiego sądu.

Protesty dotyczą głównie  wyborów na wójtów i do rad gmin w podradomskich miejscowościach.

Protest wyborczy rozpatrywany podczas pierwszej czwartkowej rozprawy, złożyła Grażyna Kuc z Iłży, domagając się unieważnienia wyborów do sejmiku.

- Uważam, że karta do głosowania w formie broszury i nie do końca jasne zasady głosowania sprawiły, że wiele osób nie wiedziało jak prawidłowo głosować. Świadczy o tym np. bardzo duża, bo ponad 20-procentowa ilość oddanych głosów nieważnych – argumentowała składająca protest.

Podczas rozprawy pełnomocnik komisarza Wyborczego w Radomiu wnioskowała o oddalenie protestu. Jak argumentowała, w wyborach w Iłży karta do głosowania była zgodna ze wzorem ustalonym przez Państwową Komisję Wyborczą. Ponadto karty do głosowania w formie broszury były stosowane we wcześniejszych wyborach i nikt nie zgłaszał z tego powodu protestów. Ponadto broszury są przystosowane do nakładek w języku brajlowskim, które od kilku lat są obowiązkowe. Sąd przychylił się do wniosku pełnomocnika i oddalił protest wyborczy. Grażyna Kuc zaraz po rozprawie powiedziała, że nie będzie składać apelacji.

W innej rozprawie tego dnia rozpatrywano protest wyborczy Leszka Rejmera z Radomia.

- Wnioskowałem o ponowne przeliczenie głosów w okręgu wyborczym nr 3, bowiem dotarły do nas informacje, że w przeliczaniu głosów nie uczestniczyli wszyscy członkowie komisji. Niestety zostałem poinformowany przez sąd, że jako wyborca z okręgu nr 1 nie mogę złożyć takiego protestu i muszę się wycofać – powiedział Leszek Rejmer, szef radomskich struktur SLD.

W czwartek rozpatrywane były jeszcze dwa inne protesty wyborcze, kolejne rozprawy odbędą się w kolejnych dniach.

Aleksandra Jabłonka/ fot. archiwum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy