Pył zawieszony, czyli mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy. To on tworzy popularny już w całym kraju smog, który jest niezwykle szkodliwy dla ludzi. W sobotę (20 stycznia) jego parametry w najgorszym momencie, o godzinie 19:00 wynosiły 640%. Podobnie było przez całą noc z soboty na niedzielę. Taki stan powietrza zdecydowanie nie sprzyja spacerom ani żadnej aktywności poza domem.
Jakość powietrza poprawiła się w niedzielę rano. W dalszym ciągu jednak nie jest zadowalająca. Parametry na ul. Okulickiego o godzinie 9:00 wskazywały 196%, co również nie sprzyja aktywności poza domem. O godzinie 15:00 wynosiła 260% i przy wyjściu na zewnątrz zaleca się założenie masek antysmogowych.
Stan powietrza można sprawdzać na bieżąco NA TEJ STRONIE.
Smog nie jest nowym zjawiskiem. - To nie jest tak, że kiedyś go nie było. Oczywiście, że był. Mieliśmy mniejszą świadomość i nie przywiązywaliśmy takiej dużej uwagi do jakości powietrza - przyznaje Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Radomiu. Jest to problem, z którym musi walczyć nie tylko samorząd ale i sami mieszkańcy dużych miast w Polsce. Są jeszcze domy, w których używa się starych pieców węglowych, które są jedną z głównych przyczyn powstawania smogu. - Instrument, który wprowadziło miasto już kilka lat temu to dotacje na wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania - dodaje dyrektor Grażyna Krugły.
Dawid Furch www.map.airly.eu