Rosja nie jest atrakcyjna - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Rosja nie jest atrakcyjna


Obywatele Rosji w ciągu 10 lat opuścili swój kraj w liczbie 1,25 mln. Czy powodem tego jest model rządzenia państwem przez Putina?


Niewątpliwie znaczącą większość emigrantów stanowią młodzi wykształceni ludzie, którzy nie zgadzają się na monarchistyczny styl władzy, jaki jest aktualnie w Rosji. Siergiej Stiepaszyn, prezes Izby Obrachunkowej Federacji Rosyjskiej przyznał w wywiadzie, jakiego udzielił dla radia Echo Moskwy, że w ciągu ostatnich 10 lat z Rosji wyjechało ok. 1,25 mln obywateli, czyli prawie tyle, ile po 1917 roku. Eksperci prognozują, że z Rosji każdego roku wyjeżdża od 100 do 150 tys. obywateli.

Emigracja społeczeństwa wpływa ujemnie nie tylko na gospodarkę tego kraju, ale również ma to swoje konsekwencje w wielkości populacji, która znacząco spadła, a śmiertelność znacznie przekracza poziom urodzeń. Większość emigrantów mieszkających w Rosji całkiem dobrze sobie radziło, lecz kryzys gospodarczy dotarł także do kraju, który przestał się rozwijać, a społeczeństwo chce zmian, które znajduje na zachodzie. Dla wielu mieszkańców Rosji zachód nadal kojarzy się z dobrobytem i większymi możliwościami zawodowymi. Moskwa od niedawna może się pochwalić największą liczbą milionerów w rankingu miast świata. Należy natomiast pamiętać, że Rosja to nie tylko Moskwa, poza nią mieszkają obywatele kraju w liczbie blisko 143 mln. osób, które nie mogą się pochwalić tak dużym statusem społecznym jak milionerzy ze stolicy.


baner

.


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x