Paliwo za 6 zł! - Z kraju i ze świata - Co za dzień

Paliwo za 6 zł!


Cena paliwa rośnie nieubłaganie z dnia na dzień, zwłaszcza ta wysokooktanowa na najdroższych stacjach. W tym momencie koszty oscylują wokół 5,50 zł za litr, a będzie jeszcze drożej.


Niestety to nie koniec podwyżek paliwa. Od nowego roku zdrożeje wręcz wszystko: prąd, ogrzewanie, papierosy, żywność, ubrania. Wyższe ceny benzyny sygnalizowane były już w sierpniu przez Polską Izbę Paliw Płynnych. Jego kwota uzależniona jest od wahania cen ropy na światowych rynkach, niestabilnej sytuacji na giełdach oraz wysokiego podatku za paliwo (1/2 ceny za litr).

baner
Za litr benzyny w Radomiu zapłacimy ok. 5,50 zł, ale już w Krakowie cena wzrośnie do 5,99 zł, a w Poznaniu aż 6,14 zł! To nieprawdopodobne!

Na początku roku benzyna kosztowała 5 zł z groszami. Buntowaliśmy się, ale po pewnym czasie przyzwyczailiśmy się do tego. Być może niektórzy z nas częściej korzystali z komunikacji miejskiej lub przerzuciła się na rower. Ale w tym momencie 6 zł za litr 95., to już "lekka" przesada. I znów za wszystko zapłacą zwykli kierowcy, klienci stacji benzynowych. Wiadomo, że wraz ze wzrostem paliw, podniosą się ceny dosłownie każdego produktu, poczynając od artykułów spożywczych, chemicznych, a kończąc na akcesoriach budowlanych, meblach. Koszty paliw rosną od jakiegoś czasu i niestety będziemy musieli się do tego przyzwyczaić. Właściciele aut z silnikiem diesla, którzy niegdyś płacili za litr oleju napędowego zdecydowanie mniej niż ci, którzy tankowali benzynę, teraz przeżywają istną Sodomę i Gomorę. Cena oleju napędowego jest równoznaczna z ceną benzyny, a od 2012 r. podatek akcyzowy wzrośnie nawet o 20 gr - w rezultacie będzie jeszcze drożej.

Złoża ropy naftowej maleją. To fakt. I niestety ceny paliw będą rosły - czy nam się to podoba, czy nie. Warto już teraz zastanowić się nad tańszymi alternatywami dla samochodu na benzynę i oleju napędowego (bo gaz też drożeje). Może zacznijmy odkładać na auto z silnikiem hybrydowym - może za jakieś dziesięć lat będzie nas na nie stać.

K.S.


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x