Tak świętują patrioci! - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Tak świętują patrioci!


Plac konstytucji wieczorem w niczym nie przypominał tego z południa. Zamieszki które trwały do późnych godzin wieczornych, przyniosły straty dla miasta w wysokości 70 tys. zł. Ponadto zatrzymano 210 osób, 40 policjantów zostało rannych, 14 radiowozów zniszczonych w tym wozy transmisyjne Polsatu i Super stacji, wóz TVN został spalony.


O godz. 15 z pl. Konstytucji miał wyruszyć marsz Niepodległości organizowany przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Cały teren został skutecznie oddzielony przez policję, po drugiej stronie ul. Marszałkowskiej zebrali się uczestnicy Porozumienia 11 Listopada pośród których znajdowały się różne organizacje lewicowe i  antyfaszystowskie. Ten wiec miał być alternatywą do tego co się działo po drugiej stronie policyjnego kordonu. Kolorowa niepodległa przemieszczała się na platformie na której zawieszone były transparenty,, Faszyzm to nie opinia” oraz ,,wolę być pedałem niż faszystą”z platformy przemawiała min. Kazimiera Szczuka. Przeciwników marszu było ok. 3 tys. Po drugiej stronie byli nacjonaliści z Serbii z Serbskiego Ruchu Narodowego, kibice Legi, Jagielonii, Radomiaka, Widzewa, którzy kierowali się w stronę wiecu Kolorowej, skandując obraźliwe hasła.

baner
Do największych starć doszło na pl. Konstytucji to tutaj starli się lewacy i kibole piłkarscy z policją. Zamaskowane twarze,  biała broń, race to nie było przypadkowe, że podczas spokojnej manifestacji, sytuacja nagle wymknęła się z po kontroli, to była akcja od początku do końca zaplanowana. Organizacje obu tych grup na forach internetowych nawoływały się wzajemnie, wydając szczegółowe instrukcje, jak się przygotować, jak się maskować i w końcu wezwania do ataków na policję.

W trakcie manifestacji pojawiły się wątpliwości, czy prezydent miasta Warszawy, powinna w ogóle wydać zgodę na manifestację, ale należy pamiętać, że  Ratusz nie wydaje zgody na żaden marsz na żadne zgromadzenie. Urząd miasta wydaje tylko pozwolenie, jeśli dana organizacja dopełni wszelkich formalności i przedstawi je na trzy dni przed marszem, urząd miasta musi taką zgodę wydać, bo to wynika z konstytucji RP.  

Ł.G.


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x