Podsumowanie Polskiej Prezydencji - Z kraju i ze świata - Co za dzień

Podsumowanie Polskiej Prezydencji


Podczas swojego przemówienia Donald Tusk podkreślał, że Unia Europejska stoi na rozdrożu i aby poszła dalej konieczne są poważne decyzje m. in. zgoda na dalszą integrację UE.

foto: PL2011.eu
Minęło pół roku od czasu naszego spotkania. Na początek polskiej prezydencji deklarowałem wówczas, wielkie przywiązanie Polaków i moje osobiste do idei zjednoczonej Europy. Deklarowałem przywiązanie do wspólnoty europejskiej mając świadomość rozległego kryzysu nie tylko finansowego, ale i zaufania ustrojowego i politycznego - mówił premier.

Efekty kończącej się Polskiej prezydencji Tusk nazwał, prezydencją ludzi zdeterminowanych. Do polskich sukcesów polski premier zaliczył m.in. Partnerstwo Wschodnie, przyjecie tzw. sześciopaku, podpisanie traktatu akcesyjnego z Chorwacją czy bezpieczeństwo energetyczne. Usłyszałem wiele ciepłych słów na temat naszych działań- dodał premier.

Europie potrzebne jest silne przywództwo nie mówię tu o czasie kryzysu, ale również w przyszłości będzie ono potrzebne Europie- podkreślał Tusk. Nie można winić integracji jako źródło kryzysu finansowego, który ma jednoczesne przełożenie na kryzys polityczny. Według premiera Polski ostatnie miesiące pokazały, że jest odwrotnie. Jeśli dotychczasowe działania nie przyniosły rozwiązania wyjścia z kryzysu to tylko dlatego, że nie w każdej sprawie Europa postępowała według założeń wspólnoty- oświadczył premier.

Polską prezydencję chciałbym zakończyć apelem, aby podjąć wysiłek na rzecz wzmocnienia wspólnoty, zaczynając od siebie - mówił Tusk. Polska opowiada się jednoznacznie za integracją, jesteśmy przeciwko europie dwóch prędkości, przeciwko lepszym i gorszym- dodał.

Moment w którym się znajdujemy jest wielkim testem dla całej wspólnoty. Z obecnego możemy powiedzieć sobie jasno, że Europa nie zawsze potrafi reagować szybko i jednomyślnie. Przemawia przez to brak zaufania do instytucji, które powołaliśmy. Unia Europejska nie może być rządzona przez dwa, trzy państwa, to nie może być przywództwo technokratów, bo nie mają mandatu demokratycznego. - postulował Donald Tusk.

Źródło: TVN24

baner

tomwoz


Reklama
baner

Najnowsze wiadomości

Reklama
baner
baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x