Aresztuje swoich - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Aresztuje swoich


Białoruski wiceminister spraw wewnętrznych Jauhien Połudzień został aresztowany. Natomiast były dowódca lotnictwa gen. Ihar Azaronak został skazany na dziewięć lat i został zdegradowany.


foto:Wikipedia
Prokuratura generalna wszczęła w ubiegłym tygodniu sprawę karną przeciw wiceministrowi.
baner
A jak poinformowała wczoraj, pułkownik Połudzień jest oskarżony o nadużycie władzy, nie wiadomo jednak co się kryje pod tym zarzutem ponieważ śledczy nie ujawniają więcej szczegółów. Dlatego wielce możliwe są zarzuty korupcyjne, jak i oskarżenia o inne nadużycia.

Pułkownik Połudzień to od lat zaufana osoba z kręgu prezydenta Białorusi, od wielu lat odpowiadał w MSW za bezpieczeństwo publiczne i często osobiście kierował rozpędzaniem wieców opozycji w Mińsku z polecenia Łukaszenki. Chętnie podejmował się działań w których prześladował opozycję- mówi Anatol Labiedźka, lider opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, która wielokrotnie spotykała się z Połudzieniem.

To nikt inny jak pułkownik przewodził pacyfikacji demonstracji 19 grudnia ubiegłego roku w której to tysiące Białorusinów w proteście przeciw fałszerstwom Łukaszenki w wyborach prezydenckich, wyszli na miński plac po czym zostali brutalnie spacyfikowani, w więzieniach nadal są przetrzymywani dwaj opozycyjni kandydaci na prezydenta Andrej Sannikau i Mikoła Statkiewicz.

Wiceszef MSW nie jest jedynym wysokiej rangi funkcjonariuszem, który trafił za kraty. W poniedziałek skazano również generała Ihara Azaronka, byłego dowódcę lotnictwa i obrony przeciwlotniczej, na dziewięć lat pozbawienia wolności. Cały proces przebiegł za zamkniętymi drzwiami sądu dlatego za jakie czyny został uznany za winnego nie wiadomo.

Źródło: Gazeta Wyborcza


tomwoz


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x