Wciąż budzi emocje - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Wciąż budzi emocje


Wojciech Jaruzelski ponownie wyraził swoje ubolewanie wprowadzeniem stanu wojennego oraz konsekwencjami dla społeczeństwa w tamtym okresie. Podkreślił, że w tamtym momencie nie było innego rozwiązania i gdy przyszło by mu podjąć ponownie taką decyzje postąpił by tak samo.

foto:Wikipedia
Generał Wojciech Jaruzelski wyznał dla Radia ZET, że trzydzieści lat temu wystąpił do rodaków z orędziem ogłaszając wprowadzenie stanu wojennego.

,,W moim długim życiu było wiele ciężkich momentów, ale wprowadzenie stanu wojennego był najtrudniejszym, szczególnie dramatycznym, poprzedzonym miesiącami, tygodniami i dniami piętrzących się gwałtownie zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych decyzji oraz udręką codziennego bytu polskich rodzin, społeczeństwa” Doszedłem do wniosku, że wprowadzenie stanu wojennego jest jedynym wyjściem z perspektywy wielowymiarowej katastrofy. Zdaje sobie sprawę, że pomimo mniejszego zła nie obyło się bez dramatów wielu ludzi. Mam tego gorzką świadomość- mówił Generał. Przepraszam tych wszystkich ludzi których spotkała krzywda.

Politycy, którzy byli gośćmi programu ,,Siódmy dzień tygodnia” słowa generała wzbudziły pozytywne jak i negatywne emocje.

Tomasz Nałęcz prezydencki doradca powiedział, że nie jest jego rolą sądzenie generała ,,generał wkrótce będzie przed innym sądem”. To trudna  sytuacja ponieważ Jaruzelski jest w złym stanie zdrowia co uniemożliwia mi z nim dyskusję. Ale jestem przekonany, że im dłuższy czas upływa od pamiętnego 13 grudnia tym bardziej oczywista jest prawda, że trudno wyszukać taką rację, która usprawiedliwiłaby wprowadzenie czołgów naprzeciw swoim obywatelom, dlatego trudno mi usprawiedliwić takie decyzje- powiedział.

Stanisław Żelichowski poseł PSL stwierdził, że generał Wojciech Jaruzelski przepraszał Polaków już wielokrotnie i chwała mu za to, że tak jest- stwierdził. Jednak co do oceny decyzji generała  to leżą one w gestii historyków nie mojej- dodał

Generał Jaruzelski powinien znaleźć się na Sali sądowej bo tam jest jego miejsce. Słowa, które usłyszeliśmy przed chwilą, że generał postąpiłby tak samo nie pozostawiają mi wątpliwości, że tak powinno się stać- mówił Adam Hofman. Dalej w swej wypowiedzi wyrażał swój żal, że państwo polskie po 89. roku nie zdołało skazać  generała Jaruzelskiego za wprowadzenie stanu wojennego- dodał.

Podobne zdanie ma Jacek Kurski z Solidarne Polski, który zaczął swoje słowa, że jedyną miłą rzeczą płynącą z tego orędzia jest fakt iż nie zostało ono wygłoszone o 6. rano na obydwu kanałach TVP. Ubolewam lat nad tym, że generał pomimo trwającej ponad 20 lat akcji, nadal chodzi z podniesiona głową, a według mnie powinien mieć ją spuszczoną i odpowiedzieć za swe decyzje sprzed 30 lat.

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek  stwierdził, że Jaruzelski przeprasza ciągle. ,,Ciągle przeprasza, bo nikt tych przeprosin nie chce zauważyć i usłyszeć” To jest nie do przyjęcia, że od starszego mocno schorowanego człowieka wciąż się domaga przeprosin. Prawdziwy mąż stanu to ten, który w trudnych momentach historii umie podejmować decyzje niejednokrotnie trudne , takim mężem stanu jest generał- powiedział Rozenek.

Źródło: PAP

 

baner

Ł.G


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x