Wolno bić - Z kraju i ze świata - Co za dzień

Wolno bić


Zatrważające są ostatnie wyniki badania instytutu SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącego przemocy.


Z sondażu wynika, że co piąty Polak za normę uważa przemoc w rodzinie, a ponad połowa twierdzi, że w prywatne sprawy innych nie należy się mieszać, tym samym nie czują potrzeby reagowania na przemoc, bowiem jak argumentuje aż 43% respondentów - można ingerować dopiero wtedy, gdy maltretowana osoba sama poprosi o pomoc.

W opinii 17% badanych, reagując na przemoc można jeszcze bardziej zaszkodzić osobie krzywdzonej. Dla 20% ankietowanych rękoczyny, kłótnie i wyzwiska zdarzają się praktycznie w każdym domu, dlatego nie należy robić z tego problemu.

Prawie połowa ankietowanych przyznała, że zna przynajmniej jedną rodzinę, gdzie występuje przemoc psychiczna, a 38% gdzie ma miejsce przemoc fizyczna.

Według 12% badanych, stosowanie kar cielesnych pomaga w wychowaniu dzieci. Prawie 30% uważa, że można skarcić dziecko w ten sposób, gdy zawiodą inne sposoby na jego zdyscyplinowanie i że zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie wobec dziecka kary fizycznej. Zdaniem 22 % ankietowanych, jeżeli dziecko zostało uderzone przez rodzica lub opiekuna, to najczęściej samo sobie na to zasłużyło.

Z badania wynika, że istnieje znacznie większe przyzwolenie społeczne na przemoc kobiet w stosunku do mężczyzn i że stanowi ona argument w konfliktach. Badanie przeprowadzono w listopadzie na próbie 1,5 tys. dorosłych Polaków.

Źródło: rmf24.pl
baner

red.A.J.


Tagi: przemoc
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x