Czy grozi nam epidemia? - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Czy grozi nam epidemia?


szczepienieJeszcze niedawno żyliśmy w strachu przed wirusem AH1N1. Teraz, jak każdej jesieni staramy się ustrzec grypy. Zagrożenie nadchodzi jednak z innej strony.


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o możliwym dużym wzroście zachorowań na odrę w Europie. Już teraz jest on większy niż zazwyczaj. Jak najszybciej muszą zostać uzupełnione szczepienia przeciw tej chorobie.

Ostatnie badanie WHO pokazują, że od stycznia do października br. w 36 krajach europejskich odnotowano 26 tys. przypadków zakażenia odrą, z czego ponad połowa (14 tys.) we Francji. Na 9 osób, które z tej przyczyny zmarły, 6 było we Francji. W całej Europie zmarło 9 osób, z tego 6 we Francji. Największy niepokój budzi stały wzrost zarażeń tą chorobą od 2009 roku. Porównując rok 2010 i 2011, w Polsce odnotowano kolejno 10 i 41 infekcji. Wzrost czterokrotny rzeczywiście budzi lęk. Nasz kraj nie jest jednak pod tym względem najgorszy.

Szczepienia są w Europie bezpłatne, lecz mimo wszystko przez rodziców lekceważone. Właśnie to jest główną przyczyną tak dużego skoku zachorowań na odrę. Szczególnie, że najwięcej zarażeń jest wśród dzieci i młodzieży. Odra jest przenoszona drogą kropelkową. Dlatego łatwo jest się nią zarazić.

Zazwyczaj choroba ta przejawia się w postaci ostrego bólu gardła, nieżytu nosa i spojówek, stanu zapalnego górnych dróg oddechowych oraz suchego kaszlu. Może jednak dojść do poważnych powikłań, czyli nawet do zapalenia mózgu lub płuc.


źródło: onet.pl


baner

red. Norbert Nowocień


Wasze komentarze


Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x