Jedzie pociąg powoli... - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Jedzie pociąg powoli...


A miało być tak pięknie, a przede wszystkim szybko. Niestety w Polsce nieprędko powstanie linia kolejowa dużej prędkości z Warszawy do Poznania.


Jak powiedział minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej – Sławomir Nowak projekt wybudowania w Polsce szybkiej kolei musi być odsunięty w czasie - nowa linia kolejowa nie powstanie przed 2030 rokiem. Przyczyną takich decyzji jest konieczność skupienia się na bieżących modernizacjach.

Jak deklarował rząd jeszcze niespełna miesiąc temu budowa linii miała rozpocząć się w 2014-2015 roku. Pierwsze pociągi miały jeździć między Warszawą a Poznaniem i  Wrocławiem przez Łódź  z prędkością ok. 350 km na godzinę już w 2020 roku.

Rozpoczęte prace przygotowawcze dotyczące realizacji tego projektu zostaną zakończone, a przetarg na wyłonienie doradcy finansowego, który miał pomóc  w złożeniu planu finansowego ma  zostać unieważniony.

Budowa miała być  realizowana w systemie partnerstwa publiczno – prywatnego.  Polska na przygotowanie inwestycji dostała 250 mln zł. To koszty przygotowania dokumentacji i wykupu gruntów pod inwestycje.

Niestety, aby po Polsce jeździć szybką koleją będziemy musieli jeszcze długo poczekać, jak na razie musimy zadowolić się starym, poczciwym PKP, oby jak najlepiej zmodernizowanym.


baner


Źródło: www.ekonomia24.plred.A.J.


Tagi: PKP
Wasze komentarze


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x