Jedzie pociąg powoli... - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Jedzie pociąg powoli...


A miało być tak pięknie, a przede wszystkim szybko. Niestety w Polsce nieprędko powstanie linia kolejowa dużej prędkości z Warszawy do Poznania.


Jak powiedział minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej – Sławomir Nowak projekt wybudowania w Polsce szybkiej kolei musi być odsunięty w czasie - nowa linia kolejowa nie powstanie przed 2030 rokiem. Przyczyną takich decyzji jest konieczność skupienia się na bieżących modernizacjach.

Jak deklarował rząd jeszcze niespełna miesiąc temu budowa linii miała rozpocząć się w 2014-2015 roku. Pierwsze pociągi miały jeździć między Warszawą a Poznaniem i  Wrocławiem przez Łódź  z prędkością ok. 350 km na godzinę już w 2020 roku.

Rozpoczęte prace przygotowawcze dotyczące realizacji tego projektu zostaną zakończone, a przetarg na wyłonienie doradcy finansowego, który miał pomóc  w złożeniu planu finansowego ma  zostać unieważniony.

Budowa miała być  realizowana w systemie partnerstwa publiczno – prywatnego.  Polska na przygotowanie inwestycji dostała 250 mln zł. To koszty przygotowania dokumentacji i wykupu gruntów pod inwestycje.

Niestety, aby po Polsce jeździć szybką koleją będziemy musieli jeszcze długo poczekać, jak na razie musimy zadowolić się starym, poczciwym PKP, oby jak najlepiej zmodernizowanym.
Źródło: www.ekonomia24.plred.A.J.


Tagi: PKP
Wasze komentarze


Reklama
baner

Najnowsze wiadomości

Reklama
baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x