Druga Ziemia? - Z kraju i ze świata - Co za dzień

Druga Ziemia?


Naukowcy z NASA, którzy pracują w ramach misji Kepler w tym tygodniu ogłosili odkrycie nowej planety w rozmiarze bardzo zbliżonej do Ziemi, która krąży wokół gwiazdy podobnej do słońca.


Nowo odkryta planeta jest pierwszą odkrytą do tej pory, która podlega statusowi zwanemu ,,strefy przyjacielskiej życiu” ponieważ istnienie na niej, oficjalnie potwierdzono. Według naukowców planeta posiada idealne rozmiary do tego, aby tak uważać. Planeta krąży po orbicie w odległości bardzo zbliżonej do swojej gwiazdy, przypominającej nasze słońce. Nowa planeta nazwana Kepler-22b jest pierwszą do tej pory planetą o której można powiedzieć, że spełnia wszystkie kryteria do zamieszkania na niej.

Douglas Hudgins z siedziby NASA w Waszyngtonie wyraźnie podkreślał, że nowe odkrycie jakim jest nowa planeta ,, to wielki krok na drodze do znalezienia bliźniaczki Ziemi” Takie odkrycia będą występować coraz częściej, ponieważ dysponujemy coraz lepszym sprzętem- dodał Hudgins.

Po okresie półtora roku od momentu rozpoczęcia misji Kepler, która zajmuje się wynajdywaniem nowych planet, naukowcy posiadają liczbę 28 udokumentowanych planet oraz 2326 kandydatek na planety. Te dane dotyczą okresu od 1 lutego 2011 roku, a ich liczba z każdym dniem rośnie. Kepler śledzi około 150 000 gwiazd znajdujących się w konstelacjach Łabędzia i Lutni.

Teleskop poza odnalezieniem planety, tego samego dnia zarejestrowała największe znane do tej pory czarne dziury. Obydwie wielkością odpowiadały 10 miliardom słońc, które mają tak dużą energie, że mogły by wchłonąć wszystko bez wyjątku nawet światło, w odległości pięć razy większej od Układu Słonecznego.

baner

Ł.G


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x