Traktat bez Polski - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Traktat bez Polski


Prezydent Francji Nicolas Sarkozy po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel powiedział, że konieczne jest stworzenie nowego traktatu tak, aby wszystkie kraje wspólnoty zrozumiały jak ma funkcjonować Unia Europejska.

foto:KPRP
Nicolas Sarkozy powiedział, że traktat musi być podpisany przez siedemnaście krajów strefy euro, z szansą przyłączenia się pozostałych państw wspólnoty. ,, Zgoda odnośnie tego tematu miedzy Francją a Niemcami jest bezwzględna”. Naszym celem jest to aby obecne zawirowania w UE nigdy się nie powtórzyły- stwierdził Sarkozy.

Na konferencji zostały przedstawione najważniejsze szczegóły nowego traktatu. Uwzględnia on automatyczne sankcje za deficyt powyżej 3 proc. W krajach należących do strefy euro decyzje zapadały by po uzyskaniu większości. Przywódcy obu państw uznali, że spotkania szefów rządów strefy euro do końca kryzysu powinni się spotykać co tydzień.

Zbyt pobłażliwe traktowanie niektórych problemów doprowadziły w efekcie do kryzysu dalsze ignorowanie problemu realnie zagroziło by dalszemu funkcjonowaniu strefy euro. Nasze porozumienie więc wydawało się konieczne aby opanować trudną sytuację- dodał prezydent Francji.

Kanclerz Niemiec zaś powiedziała, że ciężki okres w którym znajduje się cała Unia Europejska wymusza niejako porozumienie między Francja a Niemcami. Założenia jakie zostały wypracowane podczas naszego spotkania będziemy chcieli jak najszybciej wprowadzić w życie tak aby każdy z członków wspólnoty zobowiązał się do dotrzymania pakietu stabilności- stwierdziła Merkel.

Źródło: PAP

baner

Ł.G


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x