Aby płacili - Z kraju i ze świata - Co za dzień

Aby płacili


Nie płacisz abonamentu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postara się, żebyś trafił do Krajowego Rejestru Długów.

Abonenci w liczbie 4,3 mln (tyle zarejestrowanych odbiorników radiowo- telewizyjnych jest w Polsce), powinni płacić abonament w kwocie 17,15 zł. Większość z tej liczby nie czuje się w obowiązku i nie płaci abonamentu, co ma swoje przełożenie na mniejsze wpływy do telewizji publicznej. Według szacunków rady, to ok. 3 mln dłużników zalegających na łączną kwotę 2 mld zł.

Spadek w wpływach z abonamentu najlepiej ilustrują dane KRRiT w 2008 roku - udało się ściągnąć 726 mln zł, w 2009 roku - 628 mln zł, a w zeszłym roku - 537 mln. Przewidywania odnośnie zysków z tego roku szacowane są na poziomie ok. 470 mln zł.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapewnia, że jeśli wezwania zostaną bez odpowiedzi, to wszyscy dłużnicy trafią do Krajowego Rejestru Długów. Wezwania trafiły już do 50 firm, ale do tej listy ma dołączyć 1,5 tys. nowych podmiotów.

Osoba wpisana na czarną listę, może wystąpić z żądaniem usunięcia z listy, ale trzeba pamiętać, że to nas nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu. Kwestią dyskusyjną jest też fakt czy można żądać wpłaty zaległości abonamentowych z przed pięciu lat. Trzeba pamiętać, że abonament nie jest podatkiem jak twierdzi rada, więc przedawnia się po okresie trzech lat.

baner

Ł.G


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x