Apel do Białorusi - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Apel do Białorusi


Sekretarz Rady Europy Thorbjoern Jagland  wzywał do władz Białorusi o zaniechanie planów wykonania kary śmierci na dwóch oskarżonych w procesie o zamach w mińskim metrze.

Sekretarz wzywa władze Białorusi, by odeszły od planu wykonania kary śmierci wydanych dzisiaj na Dźmitryja Kanawałaua i Uładzisłaua Kawalioua. Wszyscy jesteśmy zgodni, że czynów jakich się dokonali były barbarzyńskiej, ale kara taka być nie powinna – powiedział Jagland.

Białoruś jest ostatnim krajem w Europie, wykonującym karę śmierci. Sekretarz  zaapelował do odpowiedzialnych za wykonanie tej decyzji, by nie zwlekały z wprowadzeniem moratorium na wykonywanie najwyższego wymiaru kary.

Jestem przekonany, że ofiary zamachu i ich rodziny "zasługują na sprawiedliwość, a nie zemstę"- powiedział sekretarz. W zamachu do jakiego doszło na stacji metra 11 kwietnia w centrum Mińska zginęło 15 osób, a ponad 200 zostało rannych.

Sprawcami okazali się 25-letni Kanawałau, który został oskarżony o przygotowanie i podłożenie ładunku wybuchowego i jego kolega Kawaliou, oskarżony o współudział i niepoinformowanie odpowiednich władz o przestępstwie. Podczas rozprawy zapewniał, że jest niewinny.

Źródło: onet.pl

 

Ł.G


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x