Klimatyczna temperatura - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Klimatyczna temperatura


ONZ w wydanym komunikacie alarmuje, że ten rok jest jednym z najcieplejszych od lat. Konsekwencją będą jeszcze większe susze i powodzie.

Od 1997 roku mieliśmy 13 najcieplejszych lat, alarmuje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). To według niej ma przełożenie na ekstremalne warunki pogodowe, które w ostatnich latach tak bardzo się nasiliły. Gwałtowne deszcze, susze, silne wiatry to konsekwencje ocieplania się klimatu, które odnotowywane są na całym świecie.

Słowa jakie skierował do dziennikarzy w Durbanie zastępca sekretarza generalnego WMO Jerry Lengoasa, stwierdzały jednoznacznie, wszystkie badania doprowadzają do tezy, że na świecie nasila się ocieplenie, które jest spowodowane działalnością człowieka.

Według specjalistów ogromny wpływ tego roku na globalny klimat ma ,,La Nina”- ekstremalne warunki pogodowe występujące w tropikalnej części Pacyfiku, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Całe zjawisko miało swój początek w 2010 roku i jest zaliczane do najsilniejszych od 60 lat.

Rozpoczynające się w tym tygodniu w Durbanie rozmowy klimatyczne za cel wzięły sobie redukcje emisji gazów cieplarnianych. Według specjalistów to właśnie CO2 jest głównym sprawcą ocieplania się klimatu. Raport jednoznacznie stwierdza, że gromadzenie się gazów cieplarnianych przyczynia się do zwiększonego topienia czap lodowych, a globalne ocieplanie się klimatu niesie ze sobą nieodwracalne w skutkach zmiany w ekosystemie.

Ł.G


baner
baner
Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x