Kara śmierci- niewykluczone - Z kraju i ze świata - Co za dzień

Kara śmierci- niewykluczone


Przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik pytany przez dziennikarzy jakie jest jego zdanie odnośnie propozycji PiS dotyczącej przywrócenia kary śmierci powiedział, że "Nie zabijaj!" obowiązuje "zawsze i wszędzie", od początku życia aż do naturalnej śmierci.

abp Józef Michalik/ foto:KEP
Józef Michalik skomentował również, że Katechizm mówi o sytuacji-"jeśli przestępca jest wielokrotny i nie ma innej możliwości, żeby ochronić inne życie, bo ciągle mu zagraża i państwo jest słabe i nie ma innej możliwości jak zastosowanie kary śmierci to w bardzo wyjątkowych sytuacjach - nie byłoby przekroczeniem prawa Bożego podjęcie decyzji o pozbawieniu życia takiego człowieka".

Pytany czy tego typu słowa nie dają czasami argumentów politykom, którzy chcą przywrócenia kary śmierci, abp Michalik zaznaczył, że jego zakres działań nie pozwala na rozwiązania polityczne. - Zdania polityków są dla mnie ważne, ale nie najważniejsze - podkreślił.

Arcybiskup powiedział, że w nowoczesnym państwie istnieje możliwość rehabilitacji morderców. - Są przykłady niektórych zabójców, morderców, wobec których uruchomienie wiedzy i psychologii, psychiatry przyczyniło się do nawrócenia i odpokutowania za swoje grzech jeszcze na ziemi. Takim przykładem jest morderca paryski Jacke Fesch, który jest kandydatem na ołtarze, on ilustruje piękną drogę nawrócenia- powiedział.

Jeśli kara śmierci jest jedynym z możliwych sposobów skutecznej ochrony ludzkiego życia przed mordercą, katechizm na taką ewentualność pozwala. Katechizm mówi jednocześnie, że jeśli zastosowane do tej pory środki wystarczały do tego by skutecznie chronić życie ludzkie, władza nadal powinna się do nich stosować. - Biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale - czytamy w Katechizmie.

Papież Jan Paweł II wielokrotnie w swoich wypowiedziach opowiadał się za kategorycznym stosowaniu kary śmierci, tę kwestię poruszał m.in. w encyklice Evangelium Vitae. Apelował również za swojego życia o ułaskawienie skazanych na śmierć.

Źródło: onet.pl

 

baner

Ł.G


Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x