Samorządy niepewne - Z kraju i ze świata - Co za dzień

Samorządy niepewne


Trzy warianty budżetu zapowiedziane przez Ministra Finansów Jacka Rostowskiego będą miały realny wpływ na wydatki.


Bez względu na to, jaki z trzech wariantów zapowiedzianych przez ministra będzie realizowany przez rząd, ograniczenia i cięcia są nieuniknione. Samorządy konstruujące swoje budżety biorą pod uwagę wskaźniki zatwierdzone przez rząd i dopóki ich nie ma, funkcjonują w problematycznej sytuacji. Prezes Związku Miast Polskich wyraźnie mówi, że samorządy nie są przygotowane na różne warianty budżetu.

Lublin opracował swój budżet na podstawie informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów o subwencji ogólnej roku 2012. Były to również informacje uzyskane od wojewody lubelskiego o środkach na zadania ustawowo zlecone. Miasto jednak nie zostało poinformowane z którego wariantu pochodzą te dane - powiedziała Justyna Grzywaczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina.

Skarbnik miasta Radomia, Sławomir Szlachecki podkreślił, że dane odnośnie wskaźników makroekonomicznych były już dostarczone wcześniej i pokazywały inne dane. Nie zapominajmy, że samorządy na podstawie ich opracowują projekty swoich budżetów. Skarbnik Radomia zaznaczył, że samorządy muszą złożyć projekty do Rady Miasta i regionu izby obrachunkowej do 15 listopada włącznie.

Wszystkie samorządy czekają na decyzje rządu odnośnie wskaźników makroekonomicznych, jeśli pójdą w dół, będzie to miało ogromny wpływ na wydatki publiczne samorządów, miast i gmin. Poprzez cięcia w wydatkach ucierpią na tym placówki oświatowe, domy kultury, wzrosną wydatki na energię i gaz w budynkach publicznych.


baner

Ł.G


Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x