Niemieckie nie dla łupków - Z kraju i ze świata - Co za dzień

Niemieckie nie dla łupków


Rządząca koalicja chadeków i liberałów w Niemczech wprowadza zmiany odnośnie wydobycia gazu łupkowego w tym kraju.


Temat gazu ziemnego podjęto już w poniedziałek przed komisją środowiska niemieckiego Bundestagu. Większość zaproszonych ekspertów wyraźnie podkreślało zagrożenia, jakie niesie ze sobą wydobycie łupków. Swoje zastrzeżenia zgłosiła także opozycja, według której wydobycie gazu jest niemożliwe, ponieważ w tym momencie stwarza on zagrożenie dla człowieka i środowiska.

Niemieccy chadecy uważają, że priorytetem powinna być ochrona wody pitnej, która może zostać skażona podczas eksploatacji gazu. Ich postulaty jasno opowiadają się za ustanowieniem jasnych wytycznych odnośnie badań wpływu łupków na środowisko, a jego wydobycie powinno być całkowicie zakazane na tych terenach, które obfitują w duże złoża wody gruntowej. Manfred Scholle wskazuje na problem ścieków, które powstają dzięki eksploatacji, a ich już nie da się oczyścić - stwierdził.

baner

W Niemczech tak jak w Polsce nieunikniono protestów mieszkańców zamieszkałych terenów w których planowane są wydobycia. Protesty występują również w całym niemieckim społeczeństwie, które podobnie jak w Polsce obawia się skażenia środowiska i wód gruntowych.

Źródło: TVN

Ł.G


Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x