Zadłużyli... - Z kraju i ze świata - Co za dzień
baner

Zadłużyli...


Skutki światowego kryzysu coraz bardziej doskwierają Polakom. Z badań wynika, że liczba rodaków, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą zadłużeń, stale rośnie.


Przyczyną takiego stanu rzeczy, według specjalistów, jest wysokie bezrobocie w kraju. Liczni Polacy, którzy z dnia na dzień stracili pracę, nie mogą podołać ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Niskie zarobki, które pozwalają jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb, to kolejny z powodów niewypłacalności. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie jednej z firm windykacyjnych, średni dług każdego Polaka to około tysiąc złotych. W skali kraju zadłużenie to sięga prawie 35 miliardów złotych i stale rośnie. Rekordzistą w tym niechlubnym rankingu jest mieszkaniec Warszawy, którego obecny dług wynosi około 10 milionów złotych.

Jak podkreślają specjaliści powodem zadłużenia Polaków nie jest tylko ich trudna sytuacja Wykresmaterialna. Minione lata, kiedy sytuacja gospodarcza Polski była stabilna, przyzwyczaiły Polaków do życia ponad stan. Wielu z nich dalej żyje tak, jakby nic się nie zmieniło, a ciężkie czasy kryzysu nie nastały. Dlatego, aby dalej utrzymać taki sam poziom życia, jak w minionych latach, zaciągają kolejne kredyty i debety, które ciężko później im spłacić. Wiele osób, aby pozbyć swojego długu, zaciągają kolejną pożyczkę i w ten sposób wpadają w tak zwaną spiralę kredytową. Powodem zalegania ze spłatą zadłużenia jest również poczucie bezkarności - wielu Polakom wciąż trudno uwierzyć, że istnieją metody stosowane przez liczne instytucje, które pozwolą na ściągnięcie zadłużenia.

Prognozy na najbliższe miesiące nie są niestety optymistyczne. Jak straszą władze, nadchodzą trudne czasy, dlatego już teraz warto przyjrzeć się swoim finansom i zacząć spłacać długi z przeszłości.

Źródło: www.tvn24.pl
baner

red.A.J.


Polecany artykuł

NIK o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zagraniczne wyjazdy rekreacyjne – na które wybiera się co roku prawie 100 tys. dzieci i...

x