Piętrowy problem - Rynek nieruchomosci - Co za dzień
baner

Piętrowy problem


drapacz chmurNa którym piętrze warto kupić mieszkanie? – przed takim dylematem staje wiele osób szukających „własnego gniazdka”. W powszechnej opinii najatrakcyjniejsze są lokale znajdujące się między pierwszą a trzecią kondygnacją. Czy tak jest rzeczywiście?


Na pytanie o idealne piętro na pewno nie znajdziemy jednej, optymalnej odpowiedzi. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju budynku, w którym znajduje się interesujące nas mieszkanie.

W blokach z „wielkiej płyty”, wybudowanych w latach 70. i 80. najmniej atrakcyjne wydają się lokale znajdujące się na parterze. Dlaczego? Choćby ze względów bezpieczeństwa, co ma znaczenie zwłaszcza w rejonach cieszących się zła sławą. Poza tym należy wspomnieć o ograniczonej prywatności – z ulicy często widać dokładnie, co dzieje się w naszym mieszkaniu. Poza tym na dolnych piętrach w blokowiskach jest zwykle bardziej brudno. Jeśli zdecydujemy się na lokal na parterze, warto zwróć uwagę na odległość okien od śmietnika, którego bliskość może okazać się wyjątkowo uciążliwa.

Sporo wad mają również lokale na najwyższych kondygnacjach w wieżowcach. Dużą niedogodnością jest konieczność korzystania z windy, która w starych budynkach często zawodzi. Codzienne wspinanie się na dziesiąte piętro nie należy do przyjemności. Chyba, że jesteśmy miłośnikami permanentnej aktywności fizycznej. Na najwyższych kondygnacjach pojawiają się również problemy z utrzymaniem komfortu cieplnego. Bliskość dachu powoduje wychłodzenie lokalu zimą i przegrzanie latem.

Wysokie piętra mają jednak także zalety. Zapewniają nam zazwyczaj ciekawy widok (szczególnie, gdy posiadamy balkon) oraz większy spokój.

W powszechnej opinii najbardziej atrakcyjne mieszkania w blokach z „wielkiej płyty” znajdziemy między pierwszym a trzecim piętrem. Do innych wniosków dochodzimy obserwując rynek pierwotny. W nowych inwestycjach deweloperskich o wyższym od przeciętnego standardzie, lokale położone na wyższych piętrach często są droższe. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim na górnych kondygnacjach deweloperzy zwykle proponują reprezentatywne lokale, które mają być swoistą reklamą całej inwestycji.

Na najwyższych kondygnacjach znajdziemy mieszkania o większej powierzchni i podniesionym, a nieraz także apartamentowym standardzie.

Takie lokale posiadają też przeważnie duży balkon lub taras o powierzchni kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Warto również wspomnieć o atrakcyjnym otoczeniu nowoczesnych obiektów. Z balkonu znajdującego się na najwyższym piętrze budynku zlokalizowanego na terenie kameralnego osiedla na pewno będziemy mieć piękny widok.

Deweloperzy starają się również zachęcać do kupna mieszkań na parterze. Mniej urokliwy widok często rekompensuje dostęp do ogródka. Poza tym w wielu inwestycjach stosuje się tzw. „podniesiony parter”, który zapewnia nieco większą prywatność mieszkańców lokali zlokalizowanych na tym poziomie.

źródło: Rynek Nieruchomości i Finanse
www.rynek.org.pl

PW


Polecany artykuł

Ustawą w dewelopera Już za kilka miesięcy wejdzie w życie tzw. „ustawa deweloperska”. Nowe przepisy mają chronić...

x