Wiadomości z Radomia i regionu radomskiego Oko na las - Radom - Co za dzień
baner

Oko na las


Durniu! Nie wyrzucaj śmieci do lasu! - taki napis widnieje na jednym z drzew w radomskiej części Puszczy Kozienickiej. Zbyt ostro? Może i tak, ale nie możemy dopuścić, aby "nasze płuca" zostały zanieczyszczane przez śmieciarzy.

 

Ludzie mieszkający obok lasów często nie mają już siły do osób wyrzucających tam worki z odpadami. Na samych workach się jednak nie kończy. W Puszczy Kozienickiej spotkać możemy całą "galerię" rzeczy niepotrzebnych. Są tu zniszczone monitory, drukarki, telewizory, sprzęt AGD, ubrania, gruz. Ilość tego typu rzeczy rośnie w lasach jak grzyby po deszczu. Nie dziwi więc oburzenie ludzi, którzy przyrodę szanują i wśród                                                                               niej egzystują.

Apelowanie do śmieciarzy oraz polowanie na nich to walka z wiatrakami, a odpadów zamiast ubywać - przybywa. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu znalazła jednak sposób na rozwiązanie tego problemu. W radomskich lasach ostatnio testowany jest... monitoring. Ten rodzaj elektronicznego nadzoru skierowany jest nie tylko do ludzi zanieczyszczających środowisko, ale także kradnących drewno i podpalających las.

Pomysł ten został już wykorzystany przez wiele nasdleśnictw z całej Polski. Takie akcje przynoszą oczekiwane efekty. Wiele osób zostaje złapanych na gorącym uczynku. Dlatego również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zdecydowała się na ten rodzaj walki ze złodziejami, podpalaczami i śmieciarzami.

Na system moniturujący oprócz kamer składają się specjalne, wrażliwe na ruch czujniki. Strażnicy leśni otrzymują natychmiastową informację o pojawieniu się w lesie potencjalnego przestępcy. Niewielka kamera rejestruje zdarzenie i wysyła sms do leśników.

Miejmy nadzieję, że ten sposób zadziała i do lasu będzie się można wybrać bez konieczności "podziwiania" wysypisk śmieci i zniszczonej przyrody.

 

baner

Norbert Nowocień


Wasze komentarze


Polecany artykuł

Jest taka ulica w Radomiu Kilkudziesięciu patronów radomskich ulic i placów to osoby wielce dla Radomia – jego...

x