Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Postępująca degradacja parku Planty?

Postępująca degradacja parku Planty?



W piątek upływa termin składania ofert na budowę dwóch placów zabaw w części parku między ul. Kościuszki a Chałubińskiego – to pierwszy etap powstającego kompleksu rekreacyjnego. Place mają być gotowe w tym roku. Inwestycję miasto podzieliło na kilka lat. - W planach, choć nie w tym roku budżetowym, mamy także niewielkie boisko do piłki i streetworkoutu w części między ul. Broni a Kościuszki – mówi Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji w magistracie.


Koncepcja ma zwolenników...

Pomysł budowy placów zabaw bardzo się spodobał dyrektor PSP nr 28, Sylwii Łyżwie. Zorganizowała spotkanie społeczności szkolnej z udziałem wiceprezydentów Konrada Frysztaka i Jerzego Zawodnika. Przedstawiciele magistratu przedstawili przedstawili projekt lokalizacji i rozbudowy placu zabaw. - Mieli do niego wgląd rodzice. Poparli pomysł. Lepiej, żeby dzieci spędzały czas na dworze, niż przed komputerem czy telefonem. Docierają do nas jednak głosy, że część społeczeństwa nie popiera pomysłu. Z tego, co przekazali mi rodzice, argumentem komitetu antyplacowego jest wycinka drzew i hałasowanie dzieci. Przeszkadzają dzieci, ale psy, już nie - mówi Sylwia Łyżwa.

Pomysł poparło kilkaset osób. - Zebranych zostało ponad 400 podpisów wśród rodziców uczniów i mieszkańców osiedla. Otrzymałam je następnego dnia po spotkaniu z rodzicami – powiedziała nam dyrektor.


... ale i przeciwników

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Na kwietniowe spotkanie rodziców „wszystkich uczniów szkoły” zapraszało ogłoszenie wywieszone na drzwiach szkoły. „Obecność obowiązkowa” - napisano w nim

- Według informacji uzyskanych od jednego z rodziców uczestniczących w spotkaniu w szkole, nikt dokładnie nie wyjaśnił założeń tej inwestycji, na czym będą polegały zmiany, a projekt udostępniono do wglądu na podłodze – mówi Piotr Wypchło, architekt i członek wspólnoty mieszkaniowej „Nowe Planty”, którego zdaniem inwestycja przyczyni się do „dalszego etapu degradacji parku”.


Sprzeciw wobec "zabetonowaniu" parku

Piotr Gradzik ze wspólnoty "Nowe Planty" podnosi argumentację ingerencji w system korzeniowy, technologię nawierzchni i „zabetonowanie” parku. - Zgodnie z opinią dendrologiczną zamówioną przez miasto jeszcze w 2006 roku trzy drzewa zakwalifikowano jako pomnikowe.Dwa z nich są już pomnikami przyrody, trzecie jest w trakcie procedury ustanawiania go pomnikiem. To właśnie przy nim ma powstać plac zabaw z nawierzchnią poliuretanową. To drzewo straci znaczną cześć korzeni, ponieważ wykonanie takiej nawierzchni wymaga ingerencji w ziemię w głąb na ok. 50 cm. Po zakończeniu inwestycji wiele drzew w ciągu najbliższych lat zacznie obumierać. Mamy opinię Marzeny Suchockiej, jednego z najlepszych specjalistów zajmujących się inwestycjami budowlanymi na terenach zielonych. Niestety nie rodzi to refleksji po stronie miejskiego inwestora – wyjaśnia Piotr Gradzik, także ze wspólnoty „Nowe Planty”.


Miasto zapewnia, że nie ucierpią na tym drzewa

Miasto twierdzi, że koncepcja uwzględnia istniejące drzewa i parkowe alejki. - Wiceprezydent Frysztak zapewnił nas na spotkaniu, że żadne drzewa nie będą usunięte – mówi Sylwia Łyżwa.

- Jeśli już miasto upiera się przy stworzeniu takich terenów, to warto byłoby sięgnąć po rozwiązania ekologiczne. W rozmowach z urzędnikami proponowaliśmy współpracę przy dostosowaniu projektu, ale miasto nie wykazało zainteresowania. W koncepcji przewidziano powierzchnię poliuretanową, która jest wykonana z zużytych opon samochodowych – wyjaśnia Piotr Wypchło. Na Zachodzie odchodzi się już od takich nawierzchni, ponieważ zaczęto dopatrywać się ich związku z przypadkami choroby nowotworowej u dzieci, które regularnie przez kilka lat przebywały w takich miejscach.

Patrząc od strony wizerunkowej inwestycja powinna przysporzyć decydentom wyłącznie splendoru, bo któż mógłby polemizować z ideą budowy dwóch siłowni, boiska do koszykówki ulicznej oraz dwóch nowych placów zabaw. Niestety na idei uatrakcyjnienia parku sens inwencji się kończy, zaś skala strat w środowisku jest niebywała – stwierdza Piotr Gradzik.


Planty z największą liczbą placów zabaw i boisk?

Piotr Gradzik uważa, że likwidacja istniejących placów, które można by zrewitalizować, nie ma sensu. Jego zdaniem przyniosłoby to dużą oszczędność, bo na pierwszy etap inwestycji miasto chce przeznaczyć 600 tys. zł. Ocenia przy tym, że większość tej kwoty pochłonie utwardzenie terenu i wykonanie sztucznej nawierzchni poliuretanowej w miejscu zieleni parkowej (koszt takiej nawierzchni przekracza kwotę 500 zł za m2).

- Nie rozumiemy idei tworzenia terenów rekreacyjno-sportowych w tak wąskim parku. Park nie do tego służy. Nasycenie tego rodzaju obiektami jest na osiedlu duże. W pobliżu jest już 10 placów zabaw, siedem ogólnodostępnych boisk sportowych, a także cały kompleks obiektów MOSiRu. Niektóre z nich wybudowano lub odnowiono całkiem niedawno. Powstał stadion, orlik. Po zrealizowaniu inwestycji planowanej przez miasto, będzie to osiedle z największą liczbą takich obiektów – wylicza Wypchło.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

- Miasto jest głuche na nasze argumenty dotyczące ochrony środowiska, nawet wtedy, gdy są poparte opiniami specjalistów – twierdzi Piotr Gradzik.

Wspólnota zastanawia się, dlaczego nowych urządzeń miasto nie zamontuje na istniejących dwóch placach zabaw i na niewykorzystanych asfaltowych placykach, które powstały przy okazji ubiegłorocznej rewitalizacji parku. - Miasto zalewa ten park betonem. Za późno zorientowaliśmy się, jak ma wyglądać rewitalizacja parku, bo też byśmy protestowali – podkreśla Aneta Kędzierska-Wypchło.


Newralgiczne skrzyżowanie

Jak przekonuje wspólnota „Nowe Planty”, na placach zabaw znajdzie się ok. 8,5 cm powierzchni SBR, która przepuszcza wodę, ale na niej znajdzie się 1,5 cm kolorowa nawierzchnia EPDM, która już przepuszczalna dla wody nie jest. - Skrzyżowanie ul. Planty i Chałubińskiego jest najniżej położonym terenem. W trakcie ulew skrzyżowanie jest zalewane, ponieważ to tu spływa cała woda z parku. Wówczas zalewane są piwnice okolicznych bloków i domków jednorodzinnych. Jeżeli w parku pojawi się więcej sztucznej nawierzchni, poziom wody będzie wzrastał. Czy wiceprezydent podpisze się pod degradacją parku i zwróci koszty zalewania mieszkańców? - pyta Wypchło.

Wspólnota zebrała jak dotąd ok. 450 podpisów poparcia dla swojego stanowiska. 

- Zdecydowanie chcemy przy tym podkreślić, że nie jesteśmy przeciwnikami budowy placów zabaw. Sami jesteśmy rodzicami związanymi z tym osiedlem i bardzo cieszyliśmy się z pomysłu do czasu, gdy szczegółowo zapoznaliśmy się projektem – mówi Aneta Kędzierska-Wypchło ze wspólnoty mieszkaniowej „Nowe Planty”.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy