Wiadomości z Radomia i regionu radomskiego Komitety kolejkowe po pieniądze na piece [WIDEO] - Radom - Co za dzień
baner

Komitety kolejkowe po pieniądze na piece [WIDEO]


Listy, numerki i komitet kolejkowy. Setki mieszkańców starających się o dofinansowanie do wymiany palenisk czekało na otwarcie urzędu, by złożyć wniosek na dotację. Wielu stało całą noc. - Jest za mało pieniędzy - mówią.


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.


Pan Mariusz stoi blisko drzwi do Biura Obsługi Mieszkańca. Zapłacił za to cenę bezsenności i zmarznięcia. - Jestem w kolejce 83., a byłem tu za dwadzieścia siódma wieczorem. W ogóle nie spałem. Stoję tu za mamę, która chodzi o kulach – mówi pan Mariusz. Bierze czynny udział w organizowaniu kolejki. – Staramy się zrobić tak, żeby było dobrze, a ludzie mają do nas pretensje.

Kolejka po dotację na wymianę pieców w piątek, 21 kwietnia

Listy z nazwiskami trzyma Janusz Lachowicz, szef komitetu kolejkowego. Listy są dwie. Na każdej przy nazwisku numer. Ludzie z pierwszej listy jeszcze dodatkowo dostali numerki na małych kartkach wypisane czerwonym flamastrem. – Dopóki tu jestem pilnuję, żeby ludzie wchodzili według ustalonego na listach porządku, ale niedługo będę musiał to komuś przekazać – mówi pan Janusz. Był wcześniej, ma siedemnasty numer.


Ci, którzy stali całą noc często wymieniali się z bliskimi. – Część czasu postała za mnie córka, bo było bardzo zimno, nie dałbym rady – mówi mężczyzna w średnim wieku i dodaje, że w nocy panował w kolejce porządek. – Podzieliliśmy się na grupy po dwadzieścia kolejnych osób, w każdej grupie  trzy, cztery osoby były odpowiedzialne za porządek i było dobrze – mówi mężczyzna.

Pod urzędem stoi też radny Jan Pszczoła. – Nie, ja nie stoję w kolejce, tylko patrzę co się tu dzieje. Patrzę jak w Radomiu nie ma pieniędzy, jak ludzie muszą stać ponad dobę, żeby dostać dotację – mówi radny.

Na końcu kolejki są już ludzie bez numerków. Niektórzy przyszli po prostu rano. – Gdybym wiedział, to przyszedłbym wcześniej – mówi mężczyzna, który przyszedł przed otwarciem urzędu. – Taki tłum ludzi! Nawet nie wiadomo czy starczy pieniędzy dla wszystkich, którzy dziś przyszli. Tych pieniędzy jest za mało – mówi.

Nocna kolejka po dotację na wymianę pieców

Wnioski o przyznanie dotacji są przyjmowane od 21 kwietnia do 5 maja w Biurze Obsługi Mieszkańca w pok. 19 przy ul. Kilińskiego 30, w godz. od 7.30 do 16.30. Urząd Miejski przypomina, że zgodnie z zarządzeniem prezydenta, każdy wnioskodawca lub ustanowiony przez niego pełnomocnik może złożyć nie więcej niż jeden wniosek.

W tym roku w budżecie miasta na ten cel została zarezerwowana kwota pół miliona złotych. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Przypomnijmy, że w 2014 i 2015 roku, dzięki dotacjom z rządowego programu Kawka oraz pieniądzom z budżetu miasta zostało zlikwidowanych prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi. Kwota jaką miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to ponad 2,5 miliona złotych. Połowa to dotacja, a połowa – niskooprocentowana pożyczka. 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w zeszłym roku zaproponował wykorzystanie pieniędzy, które pozostały jeszcze z 2015 roku. Obietnica opiewała na prawie milion złotych dotacji i milion złotych pożyczki. Jednak ostatecznie, bez podania przyczyn Narodowy Fundusz odmówił przekazania pieniędzy.

W tym roku także nie dostaliśmy pieniędzy od państwa. Miasto postanowiło mimo to program kontynuować i wyłożyło całość kwoty z własnego budżetu.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Aneta Pawłowska-Krać / fot. Joanna Gołąbek, Szymon Wykrota


Wasze komentarze liczba komentarzy: 11
Komitety kolejkowe po pieni?dze na piece [WIDEO]
Wysłany 2017-04-22 11:33 Pablo napisał:
Jarosław Polskę zbaw nie bądź taki do przodu z określeniem burżuje. Sąd wiesz, że ci pierwsi z kolejki tacy właśnie są, masz na to dowody czy tylko lejesz wodę i wnerwiasz ludzi takimi stwierdzeniami. Tak się składa, że ja wiem kto tam stał ale na niektórych dalszych miejscach: to ludzie mojej rodziny - emeryci, którzy w porywach mają 1300 - 1400 zł emerytury a stali tam bo nie mają już zdrowia ani siły aby samemu codziennie palić w starych piecach, nosić węgiel i drewno oraz wybierać popiół, dlatego tam stali bo chcą sobie coś zmienić, ułatwić i potrzebują nowego pieca np na gaz. Zapewniam cię, że nie są to żadni burżuje, tylko latami dochodzili do tego co mają teraz na starość domy, mieszkania które trzeba jakoś ogrzać.
Wysłany 2017-04-22 02:03 apk napisał:
Starszy, dziękuję za tę uwagę. Rzeczywiście w ubiegłym roku pieniądze miały być i już prawie były... Mój błąd. Dziękuję i pozdrawiam.
Wysłany 2017-04-21 21:50 starszy napisał:
Stosując pisowską retorykę należy powiedzieć, że autorka kłamie, bo w 2016r. nie było dofinansowania i nie przyjmowano wniosków - należy się sprostowanie. A sprawiedliwe byłoby zastosowanie zasady „PiS nie daje należnych pieniędzy - pisowcy nic nie dostają”. To trzeba ciągle powtarzać, bo zaraz zwołają konferencje atakującą prezydenta za zaniedbania i zatrute powietrze.
Wysłany 2017-04-21 13:36 jarosław polskę zbaw napisał:
Proponuję,aby magistrat dał dotację osobom,które mają mieszkania socjalne,albo komunalne !!!Burżuje,którzy mają kamienice niech dotują się sami !!!Większość tych na pierwszych miejscach w tej kolejce to właśnie te osoby.Pózniej będą podwyżki czynszów i wszystko się wyrówna i jeszcze się zarobi !!!Niech rozdzielający wezmą to pod uwagę !!!
Wysłany 2017-04-21 12:51 xyz napisał:
PiS zlikwidował KAWKĘ i zabrał mieszkańcom pieniądze na piece. Teraz miasto samo sobie musi poradzić. Brawo PiS! Lex Szyszko - kolejna odsłona!


Polecany artykuł

Potrącona kobieta zmarła w szpitalu W sobotę, 21 października ok. godz. 10 samochód osobowy potrącił 60-latkę. Kobieta zmarła w...

x