Wiadomości z Radomia i regionu radomskiego Pół miliona na likwidację pieców węglowych - Radom - Co za dzień
baner

Pół miliona na likwidację pieców węglowych


Znów będą dotacje na likwidację pieców węglowych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel pół miliona złotych. Średnie dofinansowanie dla jednego gospodarstwa domowego wyniesie około 5 tysięcy złotych. Nabór wniosków planowany jest na kwiecień.


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Po likwidacji rządowego programu Kawka, miasto postanowiło samo pomóc osobom chcącym wymienić piec węglowy na inne źródło ciepła. – Zainteresowanie wymianą pieców węglowych na inne sposoby ogrzewania jest bardzo duże. Dlatego, mimo iż rządowego programu Kawka już nie ma, postanowiliśmy przeznaczyć na ten cel pieniądze z naszego budżetu. Robimy to przede wszystkim w trosce o stan powietrza, bo to w dużej mierze decyduje o jakości życia w mieście – powiedział prezydent Radosław Witkowski. Prezydent ma jednak nadzieję, że samorządy nie pozostaną osamotnione w tych działaniach i rząd na nowo uruchomi program, który pomoże dbać o jakość powietrza.

Projekt uchwały w sprawie dotacji na wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła energii trafił już do Biura Rady Miejskiej. - Na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w kwocie 200 złotych. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła. Wydział Ochrony Środowiska szacuje, że zlikwidowanych zostanie około 150-200 pieców, a poszczególne gospodarstwa domowe otrzymają średnio około 5 tysięcy złotych - tłumaczy wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W 2014 i 2015 roku, dzięki dotacjom z rządowego programu Kawka oraz pieniądzom z budżetu miasta zostało zlikwidowanych prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi. Kwota jaką miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to ponad 2,5 miliona złotych. Połowa to dotacja, a połowa – niskooprocentowana pożyczka.

W efekcie zredukowano emisję pyłów o 24 tony rocznie i szkodliwych gazów o ponad 1800 ton rocznie.

Dotychczasowe działania miasta zostały bardzo dobrze ocenione przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który w zeszłym roku zaproponował wykorzystanie pieniędzy pozostałych z 2015 roku. Propozycja opiewała na prawie milion złotych dotacji i milion złotych pożyczki. Ostatecznie, bez podania przyczyn Narodowy Fundusz odmówił przekazania pieniędzy.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

UM/fot. JG


Wasze komentarze liczba komentarzy: 3
Pó? miliona na likwidacj? pieców w?glowych
Wysłany 2017-03-20 20:08 kajton napisał:
Ale o tym ile gaz będzie kosztował to już się nie mówi - trzeba zwykłych obywateli nauczyć jak ekonomicznie palić w piecu i dobrze. Czyli palenie górne, tego już nie powiedzą bo firmy z piecami gazowymi będą zacierały ręce - a prawda jest taka że dzięki prawidłowemu spalaniu ZAOSZCZĘDZIMY! Pieniądze - Czas - Zdrowie! Warto się dokształcać w tej terminologii, to nie trudne! Poszukajcie sposoby w internecie, to same korzyści! Pozdrawiam
Wysłany 2012-01-24 17:00 antydewastator napisał:
eee tam prace społeczne. w mordę i do lochu!
Wysłany 2012-01-24 15:32 Sprawiedliwy napisał:
Prace społeczne (np. mycie przystanków, zamiatanie ulic) nauczyłyby hołotę kultury. Cieszy fakt, że monitoring odstrasza takich imbecyli.


baner
baner
Polecany artykuł

W sobotę casting do seriali TV Otwarty casting do telewizyjnych seriali TV jak np. „Dlaczego ja?” czy „Pamiętniki z wakacji”...

x