Wiadomości z Radomia i regionu radomskiego Pół miliona na likwidację pieców węglowych - Radom - Co za dzień
baner

Pół miliona na likwidację pieców węglowych


Znów będą dotacje na likwidację pieców węglowych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel pół miliona złotych. Średnie dofinansowanie dla jednego gospodarstwa domowego wyniesie około 5 tysięcy złotych. Nabór wniosków planowany jest na kwiecień.


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Po likwidacji rządowego programu Kawka, miasto postanowiło samo pomóc osobom chcącym wymienić piec węglowy na inne źródło ciepła. – Zainteresowanie wymianą pieców węglowych na inne sposoby ogrzewania jest bardzo duże. Dlatego, mimo iż rządowego programu Kawka już nie ma, postanowiliśmy przeznaczyć na ten cel pieniądze z naszego budżetu. Robimy to przede wszystkim w trosce o stan powietrza, bo to w dużej mierze decyduje o jakości życia w mieście – powiedział prezydent Radosław Witkowski. Prezydent ma jednak nadzieję, że samorządy nie pozostaną osamotnione w tych działaniach i rząd na nowo uruchomi program, który pomoże dbać o jakość powietrza.

Projekt uchwały w sprawie dotacji na wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła energii trafił już do Biura Rady Miejskiej. - Na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w kwocie 200 złotych. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła. Wydział Ochrony Środowiska szacuje, że zlikwidowanych zostanie około 150-200 pieców, a poszczególne gospodarstwa domowe otrzymają średnio około 5 tysięcy złotych - tłumaczy wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W 2014 i 2015 roku, dzięki dotacjom z rządowego programu Kawka oraz pieniądzom z budżetu miasta zostało zlikwidowanych prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi. Kwota jaką miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to ponad 2,5 miliona złotych. Połowa to dotacja, a połowa – niskooprocentowana pożyczka.

W efekcie zredukowano emisję pyłów o 24 tony rocznie i szkodliwych gazów o ponad 1800 ton rocznie.

Dotychczasowe działania miasta zostały bardzo dobrze ocenione przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który w zeszłym roku zaproponował wykorzystanie pieniędzy pozostałych z 2015 roku. Propozycja opiewała na prawie milion złotych dotacji i milion złotych pożyczki. Ostatecznie, bez podania przyczyn Narodowy Fundusz odmówił przekazania pieniędzy.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

baner

UM/fot. JG


Wasze komentarze liczba komentarzy: 3
Pó? miliona na likwidacj? pieców w?glowych
Wysłany 2017-03-20 20:08 kajton napisał:
Ale o tym ile gaz będzie kosztował to już się nie mówi - trzeba zwykłych obywateli nauczyć jak ekonomicznie palić w piecu i dobrze. Czyli palenie górne, tego już nie powiedzą bo firmy z piecami gazowymi będą zacierały ręce - a prawda jest taka że dzięki prawidłowemu spalaniu ZAOSZCZĘDZIMY! Pieniądze - Czas - Zdrowie! Warto się dokształcać w tej terminologii, to nie trudne! Poszukajcie sposoby w internecie, to same korzyści! Pozdrawiam
Wysłany 2012-01-24 17:00 antydewastator napisał:
eee tam prace społeczne. w mordę i do lochu!
Wysłany 2012-01-24 15:32 Sprawiedliwy napisał:
Prace społeczne (np. mycie przystanków, zamiatanie ulic) nauczyłyby hołotę kultury. Cieszy fakt, że monitoring odstrasza takich imbecyli.


baner
baner
Polecany artykuł

Będzie protest przed sądem Kolejny raz zbiorą się, by protestować. - Chodzi o rewolucję w sądach i zmianę ordynacji...

x