baner

CBA chce wygasić mandat Witkowskiego


Dostaliśmy odpowiedź od Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie postępowania prowadzonego przeciw Radosławowi Witkowskiemu. Oto jego treść.


Najlepsze wiadomości video z  Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube -  TUTAJ

"CBA ujawnia nieprzestrzeganie przepisów ustawy antykorupcyjnej – będzie wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego.

CBA zakończyło kontrolę przestrzegania w latach 2014 – 2016 zakazów zawa

baner
rtych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne tzw. ustawy antykorupcyjnej  przez Radosława Witkowskiego – Prezydenta Radomia, a także kontrolę prawidłowości i prawdziwości składanych przez niego oświadczeń majątkowych w zakresie  tych zakazów.

Funkcjonariusze CBA ujawnili, że Prezydent Witkowski wbrew zakazowi zasiadał  w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy sp. z o.o.

Zgodnie z przepisem art. 4 ustawy antykorupcyjnej  osoby podlegające ograniczeniom antykorupcyjnym w okresie sprawowania funkcji  (m.in. prezydenta miasta, burmistrza, wójta)  nie mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego. Wyjątek od tej zasady ustanawia art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej.

W okresie zasiadania Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej (styczeń-kwiecień 2015) Skarb Państwa posiadał w Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym S.A. (spółka powołująca Prezydenta do organu nadzorczego) 26,37% kapitału zakładowego, a więc Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. nie mógł powołać Prezydenta Radomia do rady nadzorczej nie powodując przy tym złamania przepisów antykorupcyjnych przez Radosława Witkowskiego.

W celu sprawdzenia możliwości skorzystania przez R. Witkowskiego z tych wyłączeń przeanalizowano także status Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego SA, jako jedynego wspólnika spółki z o.o., do której organu został powołany Prezydent Radomia. Zgodnie z zapisami art. 156 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578, z późn. zm.) „w spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników, a w art. 215 § 1 „Rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech członków powoływanych i odwoływanych uchwałą wspólników”. Powołująca spółka (właściciel sp. z o.o.) nie spełniała, w chwili powoływania Witkowskiego do organu, warunków opisanych w art. 6 ustawy antykorupcyjnej, a co za tym idzie, nie może być mowy o objęciu Prezydenta zwolnieniem spod zakazów art. 4 ustawy.

Warto zaznaczyć, że odmowa podpisania protokołu kontroli przez Radosława Witkowskiego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli, nie zmienia bezspornych ustaleń CBA.

Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej oraz kodeksu wyborczego naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w ciągu kilku dni skieruje wniosek do Rady Miasta Radomia o wygaszenie mandatu Prezydenta Radomia  Radosława Witkowskiego.

CBA wniesie także o przedstawienie informacji o sposobie i zakresie realizacji wniosku o  stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Prezydenta Radomia  Radosława Witkowskiego z powodu nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej."

Radosław Witkowski odpiera zarzuty, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z  Radomia i  regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku -  TUTAJ.


red


Wasze komentarze liczba komentarzy: 30
CBA chce wygasić mandat Witkowskiego
Wysłany 2017-01-12 10:15 werno napisał:
Na razie pajace to ten wasz Witkowski ma problemy które wcale nas nie zaskakują. To norma w PO dlatego dostała w d podczas ostatnich wyborów.
Wysłany 2017-01-12 10:13 werno napisał:
Na razie pajace to ten wasz Witkowski ma problemy które wcale nas nie zaskakują. To norma w PO dlatego dostała w d podczas ostatnich wyborów.
Wysłany 2017-01-12 10:06 Dawno dawno temu.... napisał:
Artykuł pochodzi z tygodnika \" Do Rzeczy \" nr 41 pt. \"Dwaj Panowie G \" strona 9 - \" Wielka czystka w radomskim PiS. Sam prezes Jarosław kazał wyrzucić z partii pięciu prominentnych dygnitarzy – w tym szefa miejscowych struktur, wiceprezydenta miasta i jakichś tam radnych. A jak wiadomo, Radom to PiS-owska stolica Polski. Prezydent miasta Andrzej Kosztowniak przyleciał w te pędy do Warszawy, aby błagać Jarosława o miłosierdzie. Warował przed gabinetem prezesa osiem godzin. Udało mu się uratować jednego tylko z wyrzuconych radnych. O co poszło? O poważną politykę. Źli ludzie mówią, że o przekręty z gruntami miejskimi, czym zainteresowani ponoć są już siepacze z CBŚ czy innego CBA. Pierwszy wniosek z tej historii jest taki, że ludzie z radomskiego PiS to poważne osoby, bo co to za samorząd, gdzie nie ma przewałów. To dobra wiadomość dla radomian. Zła jest taka, że prezydent Kosztowniak nie jest osobą wytrwałą. Łatwo bowiem obliczyć, że gdyby poczekał przed gabinetem jeszcze 32 godziny, to uratowałby całą piątkę. Osoby nieodpowiedzialne opowiadają, że oszczercze podejrzenia padły też na prezydenta Kosztowniaka. I był nawet w PiS pomysł, aby wycofać go z wyborów. Zastąpić go miała – yes, yes, yes – Marzena Wróbel. Niestety, już za późno na takie zmiany. Smuteczek. \"
Wysłany 2017-01-12 08:59 napisał:
konkursy na dyrektorów....czym się kierował Pan prezydent Witkowski bo na pewno nie kompetencjami....np.dyrektorzy szkól....ale pewnie trzęsą porami że kadencje też mogą się skrócić gdyby to wszystko zacząć sprawdzać
Wysłany 2017-01-12 07:36 Ha, ha, ha napisał:
Pozostawił sprzedawczyków poprzedniej władzy na stołkach to go sprzedali i tyle w temacie.


Polecany artykuł

94 miliony złotych trafiło do do radomian 94 miliony złotych- taka suma trafiła w ubiegłym roku do rąk radomskich rodzin w ramach...

x