baner

Radosław Witkowski pod lupą CBA


CBA zarzuca Radosławowi Witkowskiemu  złamanie przepisów ustawy antykorupcyjnej. Prezydent Radomia odpiera zarzuty.


Najlepsze wiadomości video z  Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube -  TUTAJ

Radosław Witkowski od stycznia do kwietnia 2015 roku zasiadał w radzie nadzorczej kieleckiej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy.   Był już wtedy prezydentem Radomia. Po czterech miesiącach prezydent zrezygnował z zasiadania w tej spó

baner
ce: -Gdy sprawa zasiadania w radzie nadzorczej ŚRH wzbudziła kontrowersje, że poświęcam na to czas, który powinienem poświęcić miastu, zrezygnowałem i dla zamknięcia tej sprawy oddałem wszystkie zarobione tam przez cztery miesiące pieniądze – 11944 zł - stwierdził prezydent Radosław Witkowski - Nie wpisałem sumy do zeznania podatkowego, bo ze spółki nie otrzymałem zaświadczenia o dochodach. Poza tym składając oświadczenie, nie miałem PIT-a potwierdzającego uzyskanie tego dochodu. 

Centralne Biuro Antykorupcyjne skontrolowało oświadczenia majątkowe prezydenta Radosława Witkowskiego. Kontrola została zakończona. Prezydent nie podpisał jednak protokołu pokontrolnego.  Dzisiaj (11 stycznia ) na briefingu prasowym odczytał dziennikarzom przygotowane oświadczenie. - Agenci twierdzą, że kiedy zasiadałem w radzie nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego złamałem przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne- mówił prezydent Radosław Witkowski -W ich ocenie Skarb Państwa nie był większościowym udziałowcem spółki, która mnie powołała. Jest to nieprawdą, gdyż ustawa z 27 sierpnia 2009 r. przenosiła własność tych akcji na rzecz Skarbu Państwa.

Wyjaśnijmy: ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne zezwala prezydentowi miasta na zasiadanie w spółce prawa handlowego tylko i wyłącznie wtedy, gdy połowa akcji tej spółki należy do skarbu państwa, a samorządowiec został wskazany na to stanowisko przez "Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego". W spółce Świętokrzyski Rynek Hurtowy, która ma siedzibę w Kielcach na początku 2015 roku  55 proc. akcji należało do państwowej spółki - Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 26 proc. do skarbu państwa, a 18 proc. do pozostałych akcjonariuszy, w tym gminy miasta Radomia. Do rady nadzorczej prezydent został zgłoszony przez akcjonariusza – gminę Radom. Prawnicy prezydenta i Centralnego Biura Antykorupcyjnego rożnie interpretują powyższe przepisy.  Zdaniem funkcjonariuszy CBA prezydent złamał prawo, bo tylko 26 proc. akcji należy do skarbu państwa. Prawnicy prezydenta  twierdzą, że przepisy prawa pozwalają uznać akcje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za majątek skarbu państwa.

Prezydent jest przekonany, że "po Lublinie i Łodzi to kolejny polityczny atak na samorząd z użyciem służb specjalnych". - Centralne Biuro Antykorupcyjne na podstawie nieprawdziwych twierdzeń podejmuje próbę pozbawienia mnie mandatu prezydenta miasta. Mandatu, który otrzymałem od mieszkańców Radomia, wygrywając demokratyczne wybory – mówił Witkowski.

Wysłaliśmy do CBA e-mail z pytaniem o prowadzone postępowanie. Czekamy na odpowiedź.

Dzisiaj na Facebooku powstał profil "Murem za Radkiem"- mający być miejscem wsparcia dla prezydenta Radomia.

Najświeższe wiadomości z  Radomia i  regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku -  TUTAJ.


Wojciech Wójcikowski/ fot. Joanna Gołąbek


Wasze komentarze liczba komentarzy: 19
Radosław Witkowski pod lupą CBA
Wysłany 2017-01-12 10:15 napisał:
Ludzi, którzy nie mają co włożyć do garnka będzie dopiero przybywać. Taki będzie efekt rządów piso-komuny
Wysłany 2017-01-12 10:02 Dawno dawno temu ... napisał:
Artykuł pochodzi z tygodnika \" Do Rzeczy \" nr 41 pt. \"Dwaj Panowie G \" strona 9 - \" Wielka czystka w radomskim PiS. Sam prezes Jarosław kazał wyrzucić z partii pięciu prominentnych dygnitarzy – w tym szefa miejscowych struktur, wiceprezydenta miasta i jakichś tam radnych. A jak wiadomo, Radom to PiS-owska stolica Polski. Prezydent miasta Andrzej Kosztowniak przyleciał w te pędy do Warszawy, aby błagać Jarosława o miłosierdzie. Warował przed gabinetem prezesa osiem godzin. Udało mu się uratować jednego tylko z wyrzuconych radnych. O co poszło? O poważną politykę. Źli ludzie mówią, że o przekręty z gruntami miejskimi, czym zainteresowani ponoć są już siepacze z CBŚ czy innego CBA. Pierwszy wniosek z tej historii jest taki, że ludzie z radomskiego PiS to poważne osoby, bo co to za samorząd, gdzie nie ma przewałów. To dobra wiadomość dla radomian. Zła jest taka, że prezydent Kosztowniak nie jest osobą wytrwałą. Łatwo bowiem obliczyć, że gdyby poczekał przed gabinetem jeszcze 32 godziny, to uratowałby całą piątkę. Osoby nieodpowiedzialne opowiadają, że oszczercze podejrzenia padły też na prezydenta Kosztowniaka. I był nawet w PiS pomysł, aby wycofać go z wyborów. Zastąpić go miała – yes, yes, yes – Marzena Wróbel. Niestety, już za późno na takie zmiany. Smuteczek. \"
Wysłany 2017-01-12 09:39 napisał:
Mało MU było!!! A ludzie w Radomiu nie mają co do garnka włożyć! Niech wypala razem z tymi swoimi dwoma kolesiami!!!!!!!Ta jego partia i ON doprowadziły to miasto do ruiny!!!
Wysłany 2017-01-12 08:20 Radom napisał:
..........jak nam usuną Witkowskiego, cały Radom głosuje w najbliższych wyborach samorządowych i prezydenckich na wszystkie opcje poza Pisiorami......... \"poszły\" kurduple z naszego miasta..........
Wysłany 2017-01-12 05:20 ZENON napisał:
JAK TO JEST ŻE SWÓJ WYBÓR TŁUMACZY DEMOKRATYCZNYMI WYBORAMI A JEGO KUMPLE Z PEŁO CHCĄ OBALIĆ RZĄD WYBRANY W DEMOKRATYCZNYCH WYBORACH??? jak się nic nie ma na sumieniu to po co się martwić???


Polecany artykuł

94 miliony złotych trafiło do do radomian 94 miliony złotych- taka suma trafiła w ubiegłym roku do rąk radomskich rodzin w ramach...

x