Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Anglistka Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii

Anglistka Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii
Anna Krawczyk, nauczycielka języka angielskiego w jednym radomskich gimnazjów, została Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii roku 2014. W po raz dziewiąty organizowanym dyktandzie 20 września wzięło udział 140 osób z Radomia i powiatu.


Tekst dyktanda był w formie listu czytelnika do redakcji "Nowego Muratora". W tekście sporo było złożeń typu "hydroizolacyjny", "miniporadnik", "meganowocześnie". Najdłuższym wyrazem był niewątpliwie "sześćdziesięciopięcioipółprocentowego". Jak co roku autorem dyktanda i przewodniczącym komisji konkursowej był prof. Andrzej Markowski.

- W tym roku dużo wyjątków nie było, starałem się, żeby tekst był zgodny z ogólnie obowiązującymi zasadami pisowni i dostosowany do formy grzecznościowej. Trzeba było uważać. Np. w tytule "List do redakcji" "redakcja" piszemy z małej litery, ale już w "Droga Redakcjo" trzeba użyć wielkiej. Sporo o było złożeń z "by", kilka wyrażeń z j. francuskiego (a propos, demode) i łacińskie in spe. Co ciekawe, wszyscy bezbłędnie napisali "żarówki LED", ale niektórzy zamiast "więźba dachowa" pisali "więź badachowa" - mówił profesor.

Bezbłędnie dyktanda nie napisał nikt. Za najmniejszą ilość ortograficznych uchybień wyróżnienia otrzymali: uczennica VI LO w Radomiu Inga Kicior, były dziennikarz, obecnie pracownik MZDiK Marek Ziółkowski i dwie ekonomistki:Agnieszka Jaworska i Katarzyna Kwiecień. Drugą nagrodę otrzymała Elżbieta Poguc z Jastrzębi, jedyna w gronie laureatów debiutantka w dyktandzie.
Tytuł mistrza przypadł Annie Krawczyk, nauczycielce j.angielskiego w PG 6 w Radomiu.
- Skończyłam anglistykę, ale polska ortografia od zawsze była moją pasję. Czytam wszystko: książki, gazety, plakaty, etykiety, ulotki, zapisuję błędy i wyjątki. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwa i wzruszona. Choć po napisaniu dyktanda wróciłam do domu, otworzyłam słowniki i zobaczyłam, że w dyktandzie zrobiłam dwa błędy! Właśnie z łącznym pisaniem "by".

Zobacz galerię zdjęć

TREŚĆ DYKTANDA

"List do redakcji

Szanowna Redakcjo "Nowego Muratora"!

Piszę do Was w supergłębokiej desperacji. Mam niechybny zamiar budowy ekstradomu na nowo zakupionej parceli w przysiółku Kozaczki-Podgrzybki w gminie Zaryte w powiecie grzybowskim, a nie najlepszy ze mnie specjalista budowlaniec. Nie mam też na podorędziu żadnego nawet miniporadnika, który by o tym traktował, więcbym chciał od Państwa rzetelnej, w miarę skumulowanej, ale nie skondensowanej informacji. Przy tym nie chciałbym, żeby się o tym dowiedział ktokolwiek bądź, w szczególności zaś moja ekscentryczna eksmałżonka, boby się dopieroż zaczęły hocki-klocki, jako że by bez wątpienia zażądała ni mniej, ni więcej, tylko sześćdziesięciopięcioipółprocentowego zadośćuczynienia od niebagatelnej kwoty niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji.

Ale do rzeczy. Co by mi Państwo radzili: dom z keramzytu czy keramzytobetonu? Podobno keramzytowy ma lepsze właściwości hydroizolacyjne, ale co poniektórzy zauważają, że choć cement szybkowiążący jest nie najtańszy, to jednak lepiej sprawdza się przy keramzytobetonie i zapewnia jak najlepszą izolację. A poza tym co z termoizolacją? Jak by się ona sprawdzała przy styropianowej obudowie ścian? Może lepsze byłyby płyty drewnopochodne? Lecz jak to by się miało do energooszczędności budynku, nie najmniej ważnej właściwości w świetle prawa unijnego? I jeszcze superważna sprawa dachu: ognioodporna niby-strzecha nie wchodzi w grę, a czy blachodachówka nie zanadto obniży standard nowo wybudowanego domu? Ale czy więźba dachowa nie gorzej wytrzymałaby dachówkę klinkierową? No i a propos: skoroby nie wykorzystać klinkieru do budowy domu, to może by chociaż użyć klinkierowej cegły brukowej na dróżkę opaskę wokół domu i naprzeciwko wejścia głównego? I jeszcze bym chciał wiedzieć: standard okien połaciowych miałby być ledwie średni czy jak najwyższy? Aha, i co do aranżacji wnętrz: biokominek na aby-aby czy na stałe? Bom planował maksikominek superprawdziwy, ale to kiedy indziej. A w sprawie oświetlenia co Państwo radzą: lampy halogenowe czy żarówki LED? Bo chybaby nie było meganowocześnie, gdyby dać oświetlenie tradycyjne, nieprawdaż? Ja skłaniałbym się ku zastosowaniu diody elektroluminescencyjnej, ale to byłoby już démodé, jak sądzę. I już ostatnie pytanie. Czy pralniosuszarnię zaprojektować na parterze, czyby raczej w części piwnicznej było jej miejsce?

Przepraszam, że pytam o tak mało skomplikowane rzeczy, ale naprawdę nie orientuję się ni krzty w sprawach okołobudowlanych. Pozostaję w niekłamanej nadziei, że Redakcja nie zlekceważy mojej prośby, i czekam na odpowiedź.

Zdesperowany właściciel domku wiejskiego in spe.

Bożydar Teodor

PS. Pozdrowienia megaserdeczne dla Pani Redaktor Sylwii, która chcąc nie chcąc zainspirowała mnie do napisania tej miniprośby".

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy