Wiadomości z Radomia i regionu radomskiego Ustronie było nowoczesnym osiedlem. Jak jest dziś? GALERIE ZDJĘĆ - Radom - Co za dzień
baner

Ustronie było nowoczesnym osiedlem. Jak jest dziś? GALERIE ZDJĘĆ


Ustronie to największe osiedle w Radomiu. Pierwszy blok zasiedlono w 1972 roku. Wszystkie budynki mieszkalne wznoszono wówczas według nowatorskiej technologii W70, czyli z tzw. wielkich płyt. Dziś szarych płyt nie widać, zdecydowana większość bloków została ocieplona. Pojawiło się też sporo zieleni, dlatego dzielnica ta przestała być nazywana betonową pustynią.


Projektowaniem osiedla zajmował się Centroprojekt z Warszawy. Na czele przedsięwzięcia stał architekta Bohdan Jezierski. Ustronie wyróżniało się przez wiele lat nietypową organizacją ruchu. Ambitna, ale i kosztowna koncepcja zakładała rozdzielenie ruchu pieszego i kołowego na różnych poziomach. Uwzględniono bowiem zasadę rozdziału ruchu pieszego od kołowego. Do dyspozycji pieszych miała być wyłącznie górna część przestrzeni. Gwałtowny rozwój motoryzacji sprawił jednak, że po latach parkingi zaczęły pojawiać się tuż przed blokami.

baner
Ustronie dziś
Najstarsi mieszkańcy Ustronia przyznają, że osiedle wygląda obecnie zdecydowanie lepiej niż w chwili, gdy dostawali klucze do mieszkań. - Jest gdzie wyjść z wnuczkiem na spacer, bloki nie wyglądają już obskurnie. Brakuje tylko wioski indiańskiej, która popadła w ruinę i została rozebrana. Szkoda też, że w totalną ruinę popadło jedyne miasteczko ruchu drogowego - mówi pani Grażyna, jedna z pierwszych mieszkanek Ustronia.

A jak Wy oceniacie to osiedle? Nasi fotoreporterzy uchwycili najbardziej charakterystyczne miejsca na Ustroniu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Ustronie z lotu ptakaRED; Zdjęcia: M.S.


Wasze komentarze


baner
baner
Polecany artykuł

Michał Ostrowski - Rozmowa w studiu lokalnym Radia Rekord Gościem studia lokalnego Radia Rekord był Michał Ostrowski, Środkowy Cerradu Czarnych Radom....

x