baner

Energetyczne Centrum pozwane!


Energetyczne Centrum otworzyło swoją nową siedzibę w Radomiu. Firma działa na rynku od ponad dwóch lat i... już jest pozywana  do sądu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dopatrzył się w działaniach EC poważnych nieprawidłowości.


Energetyczne Centrum od października ma siedzibę przy ul. Granicznej. To firma działająca od 2010 roku. Jest częścią grupy Energy Supplier No 1, lidera sprzedaży energii w Europie Środkowej. W Polsce EC zatrudnia 250 pracowników i swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Jak informują przedstawiciele firmy, EC proponuje klientom indywidualnym tańszą energię elektryczną, gaz i wodę. EC prowadzi też działalność dobroczynną i charytatywną, sponsoruje reprezentację Polski w koszykówce a także drużynę Rosa Radom. 

Problem w tym, że w całej Polsce na EC mnożą się skargi. A prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierowała  przeciwko spółce  Energetyczne Centrum pozew do sądu.

- Sprawa została skierowana do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - informuje Artur Kosim z departamentu współpracy z zagranicą i komunikacji społecznej UOKiK i w kwestii szczegółowych informacji odsyła do specjalnego komunikatu opublikowanego w stronie internetowej urzędu. 

W maju tego roku pracownicy UOKiK postanowili zbadać działania spółki  Energetyczne Centrum. Jak możemy przeczytać w komunikacie, takie kroki zostały podjęte w wyniku licznych skarg dotyczących umów, które konsumenci podpisywali z firmą. Po przeprowadzeniu analizy wzorców umów stosowanych przez EC miało okazać się, że niektóre z nich mogą zawierać niedozwolone postanowienia, dlatego też prezes UOKiK pozwała radomską firmę do sądu, a tym samym zakwestionowała postanowienia stosowane w umowach o zakup energii elektrycznej zawieranych na czas określony. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że - według UOKiK - postanowienia w umowach są nieprecyzyjne z uwagi na brak jednoznacznych oraz jasnych informacji dotyczących ostatecznej wysokości sankcji za zerwanie umowy przed terminem. Jak podaje urząd, konsumenci EC rezygnujący z umowy o zakup energii elektrycznej, będą musieli zapłacić kwotę w wysokości ulgi przyznanej im w związku z zawarciem umowy. Niestety, umowa z EC nie zawiera informacji o wysokości ulgi, ponadto spółka nie informuje o zasadach jej wyliczenia. Spółka nie informując dokładnie o wysokości sankcji, zdaniem UOKiK może kształtować jej wysokość według własnego uznania, jednocześnie pozbawiając konsumenta możliwości weryfikacji. Jeżeli sąd przyzna rację UOKiK, zakwestionowane postanowienie zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a jego stosowanie będzie zabronione. 

Jedna z mieszkanek Radomia i klientka EC (nazwisko znane redakcji), zwróciła nam jeszcze uwagę  na inny problem.

baner
- Kiedy 27 lipca tego roku poszłam do siedziby firmy, aby rozwiązać umowę zawartą w maju tego samego roku, otrzymałam jakiś dokument do podpisu, po czym osoba, która mnie obsługiwała, wyszła na chwilę do innego pokoju. Kiedy wróciła, dowiedziałam się, że mam umowę, którą rzekomo zawarłam 2 lipca. Jak to możliwe, skoro z pracownikami tej firmy miałam do czynienia tylko raz - w maju? Mało tego, nie posiadam żadnej kopii pisma, które - jak twierdzi pracownik firmy - miałam podpisać na początku lipca. Z dokumentu, który otrzymałam 27 lipca również nie wynikało, że podpisuję jakąkolwiek umowę. Teraz, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, będę musiała zasięgnąć porady rzecznika praw konsumenta - wyjaśnia kobieta.

Osoba, która ma podejrzenia co do tego, że została w jakikolwiek sposób oszukana, powinna zgłosić się do Miejskiego lub Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta, który oceni czy podejrzenia są zasadne. Jeśli tak, to w następnej kolejności sprawa będzie przez niego zgłoszona do UOKiK.

Mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem spółki EC.

Anna Prokop


Wasze komentarze liczba komentarzy: 43
Energetyczne Centrum pozwane!
Wysłany 2013-06-07 08:48 Dawid napisał:
[img]http://sarysz.pl/wp-content/uploads/2013/06/12997790-turn-off-the-light-save-energy-concept-300x200.jpg[/img]Rachunki to nieodzowny element każdego budżetu domowego, który coraz częściej przyprawia nas o ból głowy i inne dolegliwości. Każdego roku dostajemy ich więcej, na coraz wyższe kwoty i zdaje się nic nie powstrzymać tej tendencji bo krótko mówiąc życie jest coraz droższe.
Energia elektryczna to dzisiaj niemal powietrze naszej codzienności, bez której coraz trudniej nam się obyć. Już nie tylko oświetlamy nią mieszkania. Nowinki techniczne wszelkiego rodzaju sprzętu RTV, AGD, komputery, smartfony, tablety i wiele innych są coraz częstszymi narzędziami naszej codziennej rzeczywistości. Codziennie coś włączamy do prądu, coś ładujemy i nie daj Boże jak nam prąd wyłączą to nie potrafimy sobie z tym radzić. Starsi, pamiętni czasów, kiedy permanentnie wyłączano prąd jakoś dają radę ale młode pokolenia wieszczą niemal apokaliptyczne wizje.
Zakładamy jednak, że wyłączanie prądu w czasie awarii jest dla nas najmniej przyjaznym sposobem oszczędzania energii elektrycznej i tym samym zawężania strumienia comiesięcznych wydatków, ograniczę się do niezbędnych porad i sposobów na to aby prąd kosztował nas mniej wtedy kiedy jest i z niego korzystamy...
[size=150][b]CAŁY TEKST TUTAJ ->[/b][/size] [url]http://sarysz.pl/jak-zaoszczedzic-na-pradzie/[/url]
Wysłany 2013-05-11 09:46 Dawid Sarysz napisał:
Czy Energetyczne Centrum z Radomia spełni Twoje marzenia? Od początku bieżącego roku można odnieść wrażenie, że moje wpisy na temat Energetycznego Centrum z Radomia zmieniły się diametralnie w stosunku do wszystkich poprzednich. W lutym wieściłem Koniec Energetycznego Centrum opisując wiele istotnych zmian w funkcjonowaniu tej firmy oraz zmiany w produktach. Wszystkie na korzyść klientów. Pod koniec marca po krótce wyjaśniłem nowe atrakcyjne usługi dla klientów Energetycznego Centrum z Radomia na przykładzie współpracy z firmą LUX MED wraz z planami rozwoju firmy zmierzającymi do zbudowania platformy korzystnych usług na wysokim poziomie przy atrakcyjnych cenach dla swoich klientów... CAŁY TEKST TUTAJ -> http://sarysz.pl/czy-energetyczne-centrum-z-radomia-spelni-twoje-marzenia/
Wysłany 2013-04-02 15:57 Dawid Sarysz napisał:
Czy Energetyczne Centrum z Radomia wyjdzie nam na zdrowie? Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika jasno, że przez prawie 6 lat od zmian w prawie, niewielu Polaków skorzystało z możliwości wyboru dostawcy prądu i bezpłatnej zmiany, nawet jeśli sami nie musieliśmy załatwiać żadnych formalności. Niestety, sztywne taryfy cenowe skutecznie blokują konkurencyjność, a dostawcy mają niewielkie pole manewru jeżeli chodzi o ceny prądu. Trochę to przypomina monopolistyczne praktyki ukryte pod płaszczykiem przepisów prawa i chronione przez władze a polscy giganci dostaw energii elektrycznej z pewnością są zadowoleni z takiego stanu rzeczy, który uniemożliwia znaczny odpływ ich klientów oraz nie zmusza ich do obniżania cen. Kryzys im nie straszny a ciągłe podwyżki to zmartwienie Polaków a nie owych energetycznych potentatów, którzy pławią się w luksusach sprzedając dobro tak powszechne, że dziś już prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez prądu. Po co, zatem, walczyć o klienta, jak i tak prąd kupi, bo innego wyjścia nie ma? Dlaczego miałby ktokolwiek uatrakcyjniać swoje usługi, czy choćby wstrzymać swoją zachłanność i przez jakiś czas zamrozić podwyżki cen, jak można więcej i więcej doić każdego i wszędzie a przy okazji jakiś protestów zrzucić winę na światowe podwyżki ropy, kryzys albo kogokolwiek innego? W tej nieciekawej dla nas sytuacji powstają firmy, które chciałyby zarobić na sprzedaży energii przy jednoczesnym zdemonopolizowaniu tego zaśniedziałego rynku baronów energetycznych. Sprawa jest, jak widać, niesłychanie trudna. CAŁY TEKST: http://sarysz.pl/czy-energetyczne-centrum-z-radomia-wyjdzie-nam-na-zdrowie/
Wysłany 2013-03-07 13:59 Krzysztof napisał:
Osoba z rodziny zawarła umowę w marcu 2012 z EC. Aktualnie Energetyczne Centrum rozsyła zmiany Ogólnych Warunków Umowy (list otrzymany 1.03.2013). Dzwoniłem pod 800 007 707 i tam podając informacje o zmianie OWU od razu doradca powiedział , aby wypowiedzieć umowę listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na podstawie ART. 384 z indeksem górnym 1 Kodeksu Cywilnego od dnia pisma. Indeks górny to jest tak jak zapis potęgi, czyli ART 384 z małą cyfrą 1 za cyfrą 4. Na wypowiedzenie umowy jest 14 dni od dnia otrzymania poleconego ze zmianami OWU. pozdrawiam Krzysztof
Wysłany 2013-03-02 20:41 aisak napisał:
proszę się nie martwić, niema sytuacji bez wyjścia! Ja pozałatwiałam i wszystko jest OK!!!Głowa do góry-pozdro


Polecany artykuł

NOWE "7 DNI" I kolejne 7 dni za nami, a my mamy dla Was kolejne wydanie tygodnia "7 Dni", w którym piszemy...

x