Wiadomości z Radomia i regionu radomskiego Nielegalna pietruszka & Co. - Radom - Co za dzień
baner

Nielegalna pietruszka & Co.


Czy nowa ustawa zaostrzająca kary za handel bez zezwolenia, jest oznaką nadchodzącego zmierzchu ulicznych kramów?


500 zł, na taką karę muszą przygotować się osoby, które do tej pory zajmowały się sprzedażą bez odpowiedniego pozwolenia. Problem dotyczy zarówno drobnych handlarzy, którzy posiadają niewielkie ilości towaru, jak i sprzedawców prowadzących działalność na szerszą skalę.

Konieczność wprowadzenia tego typu kar jest nieunikniona, ponieważ obok stoisk działających zgodnie z prawem, szerzy się nielegalny handel. Tu pojawia się problem, ponieważ zakaz dotyczy wszystkich bez wyjątku, pań sprzedających przysłowiową pietruszkę również. Dla nich może to być duży problem, gdyż niekiedy jest to ich jedyne źródło utrzymania. Sami sprzedawcy posiadający uprawnienia uważają, że tacy drobni handlarze nikomu nie szkodzą. Natomiast są osoby, które rozkładają nielegalnie stoiska z całą gamą produktów powodując powstawanie niezdrowej konkurencji. Handlarze posiadający legalne stoiska podzielają taką opinię. Są osoby, które przyjeżdżają raz na jakiś czas z dużą ilością towaru nie ponosząc żadnych opłat, z towarem tańszym średnio o 15 zł niż u pozostałych sprzedawców. Niejednokrotnie zdarza się, że udaje im się uciec zanim przybędą funkcjonariusze. To jest niesprawiedliwe. Owszem są również osoby, które stoją z niewielkimi ilościami warzyw lub innych drobiazgów, takich jest nam szkoda, bo często tylko w ten sposób mogą zarobić jakiekolwiek pieniądze. Są jednak osoby, które nagminnie oszukują i są dla nas dużą konkurencją – powiedzieli.

W sobotę, 19 listopada, wprowadzono nowelizację kodeksu wykroczeń. Jak poinformował nas Piotr Stępień pełniący funkcję rzecznika Straży Miejskiej, został dołożony jeden z artykułów, który wskazuje, że handel powinien odbywać się w wyznaczonych miejscach. Osoba, która będzie handlowała na terenach gminnych bądź będących w zarządzie gminy w miejscu do tego nie wyznaczonym, musi się liczyć z mandatem do 500 zł – dodał. Dowiedzieliśmy się również, że na tę chwilę funkcjonariusze Straży Miejskiej nie mogą egzekwować nowego prawa, ponieważ nie został jeszcze uzupełniony katalog uprawnień.

Anna Prokop


Tagi: kram, targ, prawo
Polecany artykuł

Przy PSP nr 15 powstanie hala sportowa Miasto ogłosiło przetarg na budowę hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 15...

x