baner

Jakie tajemnice skrywa kamienica Deskurów?


Pierwsze badania na dziedzińcu kamienicy Deskurów rozpoczęły się jesienią zeszłego roku. Kilka dni temu ruszył ich drugi etap, który już przynosi nowe odkrycia.


Podczas pierwszych badań odkopano drewniane konstrukcje dwóch, być może trzech budynków.
- W zeszłym roku wyszedł zarys konstrukcji drewnianych, a teraz próbujemy to odkopać. Niestety, specyfika dziedzińca nie pozwala na to, aby wszystko odkryć na raz. Dodatkowym utrudnieniem są codzienne burze, a duży napływ wód deszczowych zalewa wykopaliska. Prace utrudnia też kanalizacja, która została tu później zbudowana - mówi Grzegorz Barczyk, archeolog ze spółki "Rewitalizacja".

baner

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ PONIŻEJ.


Odkopany materiał jest w bardzo dobrym stanie, zachowała się część przykorowa belek. Archeolodzy liczą na to, że na podstawie próbek dendrologicznych oddanych do analizy, uda się określić rok ścięcia drzewa, z którego wykonane zostały konstrukcje. - Po tym, co udało się odkopać, można określić, że te konstrukcje pochodzą z XIV/XV wieku. Wówczas w Radomiu często dochodziło do pożarów, więc na miejsce tego, co się spaliło, stawiano kolejne konstrukcje. Chcielibyśmy ustalić, które z nich powstały jako pierwsze. Mamy nadzieje, że nasze badania pozwolą określić, na których poziomach owe budynki się znajdowały. Prowadzimy dokumentację wraz z fotografiami z badań, więc po zakończonych pracach zostaną one na siebie nałożone. W końcowym etapie prawdopodobnie będzie to można przedstawić w formie rysunku - dodaje archeolog.

W jednym z wykopów odnaleziono konstrukcję w kształcie studzienki. Czy jest nią faktycznie - wykażą dopiero szczegółowe analizy. Dodatkowo wykopano elementy średniowiecznej ceramiki, takie jak nóżka od kieliszka czy kawałki denka od talerza. Nie wiadomo jednak, z którego okresu średniowiecza elementy te dokładnie  pochodzą. Po badaniach teren zostanie ponownie zakopany. Wiele zagadek będzie można rozwiązać podczas ewentualnego remontu kamienicy. Być może zostanie wówczas obniżone podwórko do poziomu ul. Reja. Decyzję o tym podejmie "Rewitalizacja" wraz z kontrahentem, który zainwestuje w remont kamienicy. A o tym, czy znajdzie się inwestor do spółki celowej dowiemy się z początkiem października. Ogłoszenie publiczne dotyczące inwestycji ukaże się z końcem lipca.

KLIKNIJ, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INWESTYCJI.

Badania na terenie dziedzińca kamienicy Deskurów potrwają najprawdopodobniej do końca września, ale wszystko zależy od aury, która w ostatnich dniach nie jestdla archeologów łaskawa.

Jako ciekawostkę dodamy, że w maju zeszłego roku w kamienicy Deskurów były kręcone sceny do filmy "Nigdy się nie dowiesz" Jana Kidawy-Błońskiego - po ekipie filmowej pozostały okopcone okna oraz pozostawione wewnątrz kamienicy rekwizyty, takie jak tablice z hebrajskimi napisami.

Roksana Kowalewska, fot. Michał Sołśnia


Kamienica Deskurów - wykopaliska

Fot. M.S.
Wasze komentarze liczba komentarzy: 1
Jakie tajemnice skrywa kamienica Deskurów?
Wysłany 2012-07-09 11:04 swojak napisał:
Jak by to pieknie wygladalo gdyby odnowic... ludzie nie szkoda tego zniszczyc? przezylo to okupacje zostawic w tym radomiu stare miasto .. odnowic to w jakis sposob wczesniej a nie brac sie dopiero jak zacznie sie walic.. nie trzeba daleko szukac. ul./ reja... za takich ludzi trzeba brac sie wczesnije. nie stac ich na utrzymanie kamienicy . niech sprzeda panstwu by odnowic i zrobic cos z naszym pieknym starym rynkiem i srodmiesciem calym.. to co tutaj sie wyprawia to jest awaria !!! KAZDY Z POLITYKOW MYSLI O SWOJEJ DUP*** , czy to PO czy PiS . jeden ch** przepraszam za słowa


Polecany artykuł

Wspomóż WOŚP i zaoszczędź! To już ostatnie chwile aby wylicytować kompleksową kampanię reklamową dla twojej firmy....

x