baner

Czy Radom zostanie bez gazu?


Nowi inwestorzy praktycznie w ogóle nie mogą liczyć na przyłączenie do już istniejących instalacji gazowych. Władze miasta ostrzegają, że ta sytuacja szybko się nie zmieni.


Od lutego do Urzędu Miejskiego w Radomiu zgłaszają się kolejne firmy oraz indywidualni odbiorcy, którzy nie mogą przyłączyć się do sieci gazowej. W tej sprawie władze miasta interweniowały w spółce Gaz - System oraz w Mazowieckiej Spółce Gazowej.

- Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo to kwestia kluczowa dla dalszego rozwoju Radomia. MSG nie wydaje zezwoleń na podłączenie do głównego węzła od ponad pół roku. Problem braku odpowiedniej ilości gazu dotyka tereny od Tarczyna do Szydłowca. Niestety rozmowy z przedstawicielami obu spółek nic nie dały - wyjaśnia prezydent Andrzej Kosztowniak. - Dowiedzieliśmy się, że rozbudowa sieci gazowej w tej części Mazowsza może zostać przeprowadzona dopiero za siedem lat. Owszem jest pewna alternatywa, ale ma ona charakter tymczasowy. Chodzi tu o wybudowanie do 2015 roku przepompowni gazu w samym Radomiu lub na peryferiach. Zbiornik gazu miałby pojemność około sześciu tysięcy metrów sześciennych. Płynny gaz miałby być dowożony przez cysterny z gazoportu ze Świnoujścia. Jednak ta inwestycja nie jest pewna, bo sam gazoport ma problemy i nie wiadomo, czy powstanie do 2014 roku. Dodajmy, że gaz w płynie jest o wiele droższy od ziemnego - tłumaczy prezydent.

W tej chwili nie wiadomo, ile miałaby kosztować przepompownia w Radomiu. Ewentualne koszty związane z tą inwestycją mają pokryć spółki gazowe.

Problem z gazem ma około 650 tys. osób z regionu. - To, że nowy gazociąg powstanie za siedem lat to wynik zaniedbań i braku inwestycji w tym regionie przez lata. Obecnie rząd realizuje politykę rozwoju wielkich aglomeracji. Pomija inne ośrodki miejskie. Byłe województwo radomskie jest podłączone do węzła w Sękocinie pod Warszawą. Gaz płynie do nas pod ciśnieniem 2,5 MPa i jak wynika z rozmów ze spółkami większego nie będzie - dodaje wiceprezydent Igor Marszałkiewicz.

- Tego rodzaju decyzje degradują nasze miasto. Inwestorzy korzystający z gazu po prostu do nas nie przyjdą. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zmienić tę sytuację. Niestety samorządy nie mają tu wiele do powiedzenia. Nasz region jest jednym najbiedniejszych w Polsce i zgodnie z ostatnimi decyzjami będzie jeszcze biedniejszy. Kiedy widzę to, w jaki sposób jesteśmy traktowani, to nasuwa się na myśl to, aby rozdać ludziom łopaty i sadzonki i w tym miejscu, gdzie teraz jest Radom posadzić las - podsumowuje Andrzej Kosztowniak.


baner

Mariusz Skopek


Wasze komentarze liczba komentarzy: 3
Czy Radom zostanie bez gazu?
Wysłany 2012-09-27 16:34 Sowa napisał:
mawor@mawor.pl - kocioł na krowie placki, słomę i wierzbę ekologiczną lub inne śmieci - jak w Indiach. Ile tego trzeba spalić aby uzyskać moc 1 m3 metanu?
Wysłany 2012-07-29 15:43 Włodek- paliwo przys napisał:
Dziki Kraj! Owszem, ale na problem graku gazu dla indywidualnego odbiorcy jest rozwiązanie i to chyba lepsze niż ten cały gaz !!! Po co płacić chorendalne kwoty za przyłącze, potem płacić za gaz, którego cena jest tym mniej stabilna, im bliżej do okresu grzewczego, a na koniec płacić frycowe dystrybutorom za przesyły tego błękitnego złota !!! Czy to normalne, aby w okresie letnim opłaty stałe wynosiły 60 zł/mieś. a koszt paliwa zużytego wynosił 40 zł/mieś. ??? Jest jednak dla wszystkich myślących, oszczędnych i ekologicznie uświadomionych rozwiązanie po stokroć lepsze. I nie chodzi tu o pompę ciepła, wiadomo jak drogą w instalacji, a i koszty prądu w najbliższych prognozach nie są zachęcające do kożystania z tego źródła - dodajmy prądu, który prawie w całości jest juz w obcych rękach !!! Polskie nie wyczerpalne paliwo przyszłości, polski patent na kocioł grzewczy - to przełom w ogrzewnictwie na zimę 2012/2013. Jeśli chcesz dołączyć do niezależnych od putinowego kurka szczęśliwców, napisz do nas maila: mawor@mawor.pl
Wysłany 2012-07-05 21:59 Maniek napisał:
O q....a ! Ludzie.... Gdzie my żyjemy ? Każdy kolejny dzień utwierdza mnie że żyję w jakimś dzikim kraju.


Polecany artykuł

"Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" w Radomiu Kampania społeczna „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” nadal trwa. Dziś przedstawiciele...

x