Sanepid skontrolował szkoły

Sanepid skontrolował szkoły
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W poniedziałek 3 września najmłodsi mieszkańcy naszego miasta wrócą do szkół i przedszkoli. W wielu placówkach podczas wakacji wykonano niezbędne naprawy i remonty (Czytaj więcej – TUTAJ). Czy zostały przeprowadzone w prawidłowy sposób, w wybranych placówkach sprawdzali to przedstawiciele Sanepidu.

- Skontrowaliśmy 30 placówek w regionie radomskim pod kątem przeprowadzonych w wakacje remontów. Nigdzie nie wykryliśmy nieprawidłowości. Placówki są przygotowane na przyjęcie dzieci od nowego roku szkolnego. Nigdzie zajęcia nie rozpoczną się w trakcie remontu – wyjaśnia Maria Wysmolińska, kierownik Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży radomskiego Sanepidu.

Kontrole Sanepidu przeprowadzane są według harmonogramu ustalanego pod koniec minionego roku. Zazwyczaj dyrektorzy placówek nie są uprzedzani wcześniej o wizytacji przedstawicieli Sanepidu.

- Według harmonogramu przeprowadzamy około 200 kontroli, dodatkowo drugie tyle to kontrole problemowe, sezonowe itp. Sprawdzamy stan techniczny budynków, czystość ścian, podłóg itd. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – mówi Maria Wysmolińska. - Współpraca między szkołami jest od wielu lat udana, dyrektorzy znają nasze wymagania i akceptują je. Jeżeli raport końcowy wskazuje jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas wydajemy dyspozycje, co powinno być poprawione. Dajemy czas dyrektorom na zabezpieczenie funduszy i wykonanie niezbędnych napraw.

Inna sekcja Sanepidu zajmuje się kontrolą jedzenia, jakie otrzymują dzieci na terenie placówek szkolnych i przedszkolnych. Sporadycznie, przeprowadzane są akcje sprawdzające, ciężar tornistrów.

- Taka kontrole przeprowadzaliśmy dwa lata temu, w najbliższym czasie nie planujemy podobnej, chyba że dostaniemy odgórne wytyczne – dodaje Maria Wysmolińska.

Aleksandra Jabłonka (a.jablonka.cozadzien@op.pl)

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy