Prof. Banaszkiewicz Honorowym Obywatelem Radomia

Prof. Banaszkiewicz Honorowym Obywatelem Radomia
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=760]

Uroczysta sesja została zwołana w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych.

- Tytuł Honorowego Obywatela Radomia trafił dziś do człowieka z ogromną wiedzą, który chciał się nią dzielić z innymi. Profesor Stanisław Banaszkiewicz jest przykładem wybitnego nauczyciela i wychowawcy, a także pracowitego samorządowca, bo jak pamiętamy był również radnym. Dziękuję za te wszystkie lata ciężkiej pracy i mam nadzieję, że będzie pan dalej wspierał nas swoją mądrością - powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Kosztowniak. 

- Dziękuję wszystkim za to wyróżnienie. Ten tytuł dedukuję moim współpracownikom, a przede uczniom. Bez nich nie byłoby tego sukcesu. Praca z młodzieżą zawsze dawała mi wiele radości i satysfakcji. Po latach pracy wiem, że tych fantastycznych wyników nie udałoby nam się osiągnąć bez ciężkiej pracy i pasji. Wszystko, co się robi w życiu trzeba wykonywać z zaangażowaniem. Czego mi teraz można życzyć? Zdrowia i przyjaźni - oświadczył Stanisław Banaszkiewicz.

- VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zawdzięcza swą pozycję właśnie profesorowi Banaszkiewiczowi. To on przyczynił się do tego, że nauczanie chemii w naszej szkole było i jest na tak wysokim poziomie. Kółko chemiczne organizowane w każdą środę o godzinie 17 stało się tradycją placówki. Działa ono już od 57 lat, a zapoczątkował je właśnie profesor Stanisław Banaszkiewicz. Dla nas nauczycieli, uczniów i absolwentów będzie pan zawsze autorytetem i niedoścignionym wzorem - dodał Romuald Lis, dyrektor VI L.O.

Przypomnijmy, że Stanisław Banaszkiewicz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, doktoryzował się w zakresie chemii organicznej na Uniwersytecie Śląskim.

Od 1954 roku pracował jako nauczyciel chemii w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. W 1968 roku podjął pracę w Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Kielcach. Był wykładowcą podstaw chemii oraz chemii organicznej na Wydziale Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia. Uczestnik 49-dniowego strajku na Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w 1981 roku. Był współtwórcą Regionalnego Konkursu Chemicznego Politechniki Radomskiej dla uczniów szkół średnich. Od 2005 roku na emeryturze.  

Przez ponad pół wieku prowadził koło chemiczne i przygotowywał kolejne pokolenia licealistów do olimpiad z chemii. Do koła chemicznego prowadzonego przez profesora Banaszkiewicza uczęszczało łącznie około 2 tys. wychowanków, spośród których ponad 1000 wystartowało w olimpiadach chemicznych, ponad 400 znalazło się w finale, ponad 100 zostało laureatami, a blisko 70 otrzymało wyróżnienia. W 1994 za działalność dydaktyczną został uhonorowany medalem Jana Harabaszewskiego, przyznawanym od 1990 przez Polskie Towarzystwo Chemiczne za wybitne osiągnięcia związane z dydaktyką chemii oraz za działalność popularyzatorską w dziedzinie chemii.

Przypomnijmy, że tytuł Honorowego Obywatela Radomia otrzymali m.in.: Leszek Kołakowski, Maria Fołtyn, Andrzej Wajda, Antoni Czortek, Kazimierz Paździor, Jan Paweł II, Lech Kaczyński.


MS/foto. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy