Od września szkoły w Radomiu zintegrowane

Od września szkoły w Radomiu zintegrowane
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
[gallery id=1010]

W środę (26 marca) prezydent Andrzej Kosztowniak podpisał umowę z konsorcjum firm Vulcan (Wrocław) i Librus (Katowice) o wdrożeniu w radomskich szkołach zintegrowanego systemu edukacji. Od nowego roku szkolnego wszystkie radomskie placówki oświatowe, włącznie z przedszkolami, mają być objęte jednolitym oprogramowaniem, do którego dostęp będą miały również wydziały Urzędu Miejskiego odpowiedzialne za ich nadzór.

- Jest to bardzo ważny projekt, który będzie służył dużej grupie społecznej. Skorzystają z niego pracownicy szkół, uczniowie ich rodzice oraz pracownicy administracji samorządowej – powiedział  Andrzej Kosztowniak. - System obejmie 97 placówek oświatowych, które zatrudniają 4 tys. 358 nauczycieli i do których uczęszcza 38 tys. 644 dzieci i młodzieży. Jeśli uwzględnić rodziców, którzy będą mogli korzystać z systemu – to otrzymujemy sięgającą 100 tysięcy  liczbę osób, które będą z nim miały do czynienia.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, nowy system ma bardzo wiele zalet. - Już na wstępie zaoszczędzimy około 1 mln 700 tys. zł rocznie, które obecnie przeznaczamy na aktualizację różnych systemów w szkołach. Jeden program pozwoli nam również na lepsze poznanie potrzeb poszczególnych placówek, dzięki czemu będziemy bardziej racjonalnie gospodarować finansami – wyjaśnił prezydent Andrzej Kosztowniak.

- Wszystkie niezbędne dane wymagane np. w czasie rozmaitych kontroli będą dostępne dla pracowników naszych wydziałów w jednym miejscu. Unikniemy sytuacji takich jak teraz, że musimy dzwonić do każdej szkoły i prosić o rozmaite zestawienia – dodał wiceprezydent Ryszard Fałek. - Zarządzający szkołami będą mogli np. zgłaszać w jednym miejscu niezbędne potrzeby, co pozwoli władzom miasta negocjować lepsze ceny przy większych zakupach.

Jak w praktyce będzie działał system?

System ma być wdrożony do 26 maja tego roku, później pracownicy szkół i urzędu będą szkoleni w obsłudze. W praktyce wszystko ma więc działać od września.

System będzie obejmował 97 radomskich placówek oświatowych, najważniejsze dane będą przechowywane w jednym miejscu i dostępne dla pracowników urzędu. Rodzice i uczniowie będą mięli dostęp do indywidualnych kont, gdzie uzupełniane będą na bieżąco informacje o ocenach, zadaniach domowych, terminach testów i klasówek, tematy zajęć itp.

Podobny system z powodzeniem funkcjonuje już w Słupsku. W Radomiu niezbędne będzie doposażenie niektórych placówek w sprzęt komputerowy. Wkrótce miasto zakupi około 200 komputerów stacjonarnych, 100 urządzeń wielofunkcyjnych i 20 laptopów. Cały projekt kosztuje 4 mln 145 tys. 100 zł, z czego 85 procent pochodzi ze środków unijnych. Miasto na ten cel przeznaczyło około 622 tys. zł.

Aleksandra Jabłonka/ fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy