Miasto zmienia oświatę za 6 mln zł

Miasto zmienia oświatę za 6 mln zł
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Władze miasta przygotowują się do wdrożenia nowoczesnego systemu zarządzania oświatą. Całkowita wartość projektu wynosi 5 mln 842 tys. 500 zł. Środki unijne stanowią 85 procent tej kwoty, czyli prawie 5 mln zł. Z budżetu miasta zostanie dołożone mniej niż 1 mln zł.

Będzie taniej i szybciej

- Wszystkie szkoły będą połączone w jednym systemie, do którego wgląd będą mieli przedstawiciele Wydziału Edukacji oraz Budżetu i Wydatków UM, a także prezydent. W jednym miejscu będziemy mogli sprawdzać budżety szkół, ich wydatki, przychody, np. za wynajmowanie sal, system rozliczania subwencji oświatowej i płac pracowników – wyjaśnia dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki UM. - Dodatkowo jednym kliknięciem będę mógł poznać bieżące zapotrzebowanie szkół na pomoce dydaktyczne, co pozwoli np. na negocjowanie lepszych cen w przypadku większych zakupów. Placówki oświatowe otrzymają komputery i oprogramowanie do obsługi sekretariatów. Będzie ono wszędzie takie samo i dla wszystkich darmowe. Teraz każda szkoła zakupuje takie programy indywidualnie.

W każdej placówce oświatowej w mieście zostanie wdrożony elektroniczny dziennik lekcyjny.

- Teraz tylko niektóre szkoły go mają. Dzięki nowym rozwiązaniom taka usługa będzie darmowa dla pracowników, nauczycieli, rodziców i uczniów we wszystkich placówkach w Radomiu. Miasto pozyska również własne programy do prowadzenia naboru elektronicznego do przedszkoli i szkół. - W tym momencie za działania rekrutacyjne musimy płacić, po wprowadzeniu zmian będą one darmowe – wyjaśnia Leszek Pożyczka.

Najpierw tzw. dialog techniczny, wkrótce przetarg

Wprowadzaniem zmian zajmuje się Wydział Teleinformatyczny Urzędu Miejskiego, system ma być wdrażany od czerwca 2014 roku, od nowego roku szkolnego ma już funkcjonować we wszystkich placówkach oświatowych w mieście.

System wymaga nie tylko sprzętu komputerowego, ale przede wszystkim - odpowiedniego oprogramowania. Aktualnie wydział jest na etapie przygotowania do ogłoszenia przetargu na dostawę takiego oprogramowania. Niezbędne w tym celu jest opracowanie szczegółowej specyfikacji istotnych warunków zamówienia. – Ze względu na złożoność tego problemu, zdecydowaliśmy się w tej sytuacji na skorzystanie z tzw. dialogu technicznego – wyjaśnia Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, któremu podlega Biuro Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim. - Polega to najogólniej rzecz biorąc na tym, że do współpracy przy tworzeniu specyfikacji zapraszamy specjalistów, w tym przypadku programistów, których wiedza i doświadczenie pozwalają na jej najbardziej optymalne opracowanie. Procedurę tę zastosowaliśmy w naszym urzędzie po raz pierwszy, mamy nadzieję, że się to rozwiązanie sprawdzi – dodaje Rafał Czajkowski.

Aleksandra Jabłonka/ fot. (archiwum)

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy