Komunikacja alternatywna pomaga chorym dzieciom

Komunikacja alternatywna pomaga chorym dzieciom
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Stowarzyszenie Budujemy Przystań przyłączyło się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca AAC. Alternatywne sposoby komunikacji przełamują bariery w porozumiewaniu się z osobami niemówiącymi.


Często spotyka się dzieci, młodzież i osoby dorosłe, które z różnych powodów nie posługują się mową lub posługują się nią w ograniczonym stopniu. Nie mogą się jej nauczyć. Stanowi to największą barierę w integracji z rówieśnikami.

– Jeśli osoba niemówiąca nie otrzyma narzędzia zastępującego mowę, nie może w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, rodzinnym, szkolnym. Osoby niemówiące są wykluczone społecznie i odsuwane na margines życia – mówi dyrektor Niepublicznego Zespołu Placówek Oświatowych Specjalnych Krzysztof Łyżwiński. – Dopóki nie zostaną stworzone odpowiednie warunki do korzystania z komunikacji alternatywnej, osoby niemówiące pozostaną pomijane, niesłyszane, a ich prawa niedostatecznie realizowane.

Wdrażaniem różnych metod komunikowania się z osobami niemówiącymi zajmują się nauczyciele i pracownicy ZNPOS przy ul. Wośnickiej 125c w Radomiu. Dzięki wykorzystywaniu piktogramów, makatonu, elementów języka migowego czy komunikatorów, dają niemówiącym uczniom możliwość uzewnętrzniania potrzeb, emocji i uczuć.

Systemy komunikacji tworzone są przez zespoły specjalistów indywidualnie dla każdej osoby niemówiącej, gdyż każda ma inne predyspozycje i potrzeby. Opracowując taki system, trzeba pamiętać o wielu rzeczach, bo składa się na to np.: zaaranżowanie odpowiedniego stanowiska, w którym użytkownik AAC będzie mógł swobodnie korzystać z dostarczonych pomocy, tworzenie osobistych pomocy do komunikacji, dobór znaków, wyposażenie osoby niemówiącej w odpowiednie urządzenia elektroniczne lub komputer, które użyczą jej głosu oraz instruowanie partnerów rozmowy

Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi komunikacyjnemu osoby niemówiące mogą pokonywać bariery w porozumiewaniu się. Mają większe szanse na niezależność w podejmowaniu decyzji, wyrażaniu myśli i uczuć. Podnosi się jakość ich życia, zwiększa poczucie wartości, mogą opowiadać, zadawać pytania i udzielać odpowiedzi.

Źródło: Stowarzyszenie Budujemy Przystań

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy