Firmy wchodzą do szkół i kształcą specjalistów

Firmy wchodzą do szkół i kształcą specjalistów
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W środę (15 października) w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu wręczono stypendia najlepszym uczniom z klas o profilu mechanicznym. Wyróżnionych zostało dziewięciu uczniów z klas II i III Technikum Mechanicznego oraz klas II Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie operator obrabiarek skrawających. Co ciekawe, stypendia ufundował klaster mechaniczny, do którego należą pracodawcy branży Radomia i powiatu radomskiego.

- Bardzo dobrze oceniamy współpracę ze szkołą, doceniamy waszą pracę i osiągnięcia. Nasza branża bardzo prężnie się rozwija, czekamy na was i na waszych kolegów również – powiedział do uczniów Michał Romanowicz, przedstawiciel radomskiego klastra metalowego.

UCZNIOWIE MAJĄ SZANSĘ

Stypendyści otrzymają jednorazową nagrodę w wysokości od 150 do 300 zł, co roku również uczniowie z tych klas mają fundowaną przez klaster wyprawkę szkolną w wysokości 200 zł. Pieniądze te są przeznaczane na sprzęt i ubiór niezbędny do odbycia praktyk zawodowych.

Od kilku lat szkoła bierze również udział w projekcie firmy PGNiG Termika, wkrótce na uroczystej gali w Warszawie ośmiu uczniów ZST z klas o profilu energetyk i elektryk odbierze stypendia w wysokości od 1500 do 2000 zł.

- Dzięki współpracy z radomskimi firmami nasi uczniowie wiele zyskują. Wszyscy mają możliwość w trakcie nauki poznać praktyczne aspekty swojego zawodu. Ci najlepsi są dodatkowo nagradzani – wyjaśnia Bernadeta Kudas, dyrektor ZST. - To dla nich również szansa na zarobienie pieniędzy, dzięki realizowanym przez szkołę stażom. Najlepsi mają szanse na dalsza współpracę z tymi przedsiębiorstwami.

SZKOLENIE ZBYT DŁUGIE

Również radomskie firmy informatyczne, zrzeszone w od roku działającym Stowarzyszeniu „Siła w innowacji” chcą wspomagać edukację młodych radomian.

- Pomimo wysokiego bezrobocia, w Radomiu brakuje ludzi odpowiednio wykształconych do pracy w naszej branży, dlatego chcemy wspomagać ich edukację. We współpracy ze szkołami i radomskim uniwersytetem organizujemy dodatkowe zajęcia, konferencje naukowe, staże i praktyki w naszych firmach – powiedział Andrzej Kurzawa, prezes stowarzyszenia z firmy Technet. - Chcemy, aby absolwenci byli jak najlepiej przygotowani do podjęcia pracy, zaraz po skończeniu nauki. W tym momencie człowiek, którego zatrudniamy do pracy wymaga kilkumiesięcznego szkolenia, aby być w pełni samodzielnym pracownikiem. Chcemy skrócić ten czas. Mamy niestety świadomość, że najlepsi, po zdobyciu doświadczenia w naszej firmie, będą chcieli wyjechać z Radomia. Ale część zostanie.

Aleksandra Jabłonka

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy