"Moralność pani Dulskiej"

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Przekonamy się czy dulszczyzna i kołtunizm to pojęcia aktualne we współczesnej rzeczywistości. Sztukę reżyseruje Bogusław Semotiuk - twórca o bogatym dorobku reżyserskim, aktorskim i pedagogicznym (od wielu lat jest wykładowcą w łódzkiej „Filmówce”) , który również zajął się oprawą wizualną spektaklu. Dulska osadzona będzie we współczesnych realiach. Wówczas będziemy mogli stwierdzić, w jakim stopniu przypominamy główną bohaterkę dramatu. Prześmiewcza komedia o przywarach mieszczańskich rozbawi każdego, skłaniając jednocześnie do refleksji.


Intrygę sztuki większość z nas dobrze zna. Aniela Dulska, majętna właścicielka kamienicy, z zapamiętaniem godnym lepszej sprawy tyranizuje otoczenie. Tłamsi rodzinę, gnębi lokatorów. Jest mistrzynią hipokryzji, królową kołtunerii. Obłuda i chorobliwa chciwość wyznaczają sposób jej codziennego zachowania i narzucają metody rozwiązywania wszelkich domowych problemów. „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział” – to jej najważniejsze życiowe credo. Nie lubimy Dulskiej, bo Dulska nie daje się lubić… Drażni, irytuje, wkurza. Częściej jednak niepokoi, bo w dziwny sposób odnajdujemy w niej bardzo znajome rysy. Przypomina nam o rzeczach, o których wolelibyśmy nie pamiętać. 


Nasza rzeczywistość wciąż dostarcza nowych kluczy do interpretacji tego tekstu. Świetna komedia Zapolskiej, z kunsztownie zindywidualizowanymi językowo postaciami, zręczną, perfekcyjnie przeprowadzoną analizą psychologiczną, dowcipnym, celnym dialogiem nie poddaje się upływowi czasu.

Duża Scena - godz. 11.00

Obsada:

Aniela Dulska - Izabela Brejtkop
Felicjan Dulski - Jarosław Rabenda
Hesia - Paulina Dziuba
Mela -Maria Gudejko
Zbyszko - Wiktor Korzeniowski
Hanka - Karolina Łękawa
Juliasiewiczowa - Joanna Jędrejek
Tadrachowa - Iwona Pieniążek
Lokatorka - Danuta Dolecka

źródło: Teatr Powszechny

 

red. Dorota Trojanowska/Fot. Łukasz Stańczuk

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy