"Majakowski/Reaktywacja" - prawdziwie undegrandowa premiera

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W piątek o godz. 18.30 w Galerii Mozaika Teatru Powszechnego rozpocznie się wernisaż zdjęć autorstwa Mariana Strudzińskiego. Będzie on towarzyszyć prapremierze sztuki „Majakowski/Reaktywacja”.
Każda z czterech scen teatru ma swój charakter. Tak jest również i w przypadku "Kotłowni". - "Kotłownia" to fajna nazwa i zarazem miejsce. Przestrzeń uzyskaliśmy po starej wentylatorni. Ona istniała 30 lat, z tym, że nigdy nie wymieniła powietrza w tym budynku. Przy okazji remontu wycięliśmy ten ciężki złom i nowa wentylatornia zmieściła się piętro wyżej, a my dostaliśmy nową przestrzeń, którą jako pierwszy na potrzeby teatru zgodził się zaadoptować Andrzej Sadowski. To dziwne wejście i przestrzeń, której nie uporządkowaliśmy do końca. Pozostawiliśmy wszystkie te rury, nadają one scenie specyficzny i wyjątkowy klimat. Zachowaliśmy świadomie tę przestrzeń w surowym kształcie. Ona nam daje siłę i pretekst do tego, żeby wymyślać zupełnie nowy teatr - tłumaczy Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru powszechnego w Radomiu.

Akcja spektaklu "Majakowski/Reaktywacja" rozgrywa w czasach współczesnych i bliżej nieokreślonej przyszłości. Sztuka napisana jest językiem nowoczesnego i współczesnego teatru. W spektaklu pokazana będzie autentyczna poezja Majakowskiego, ale w wydaniu muzycznym. Muzykę do wierszy stworzyła Małgorzata Tekiel, wokalistka zespołów rockowych, współpracująca między innymi z Maciejem Maleńczukiem.

 - Majakowski  pisał nie tylko o rewolucji, ale był również genialnym poetą lirycznym. Jego teksty dotyczące miłości są do tej pory przejmujące. Dlatego zaprezentujemy te teksty za pomocą rock&rolla. Może kilka z tych piosenek będzie hitem - podkreśla reżyser. - Największy wpływ na charakter przedstawienia ma specyficzna przestrzeń. Dopiero  kiedy wszedłem na scenę, zacząłem pisać konkretny scenariusz. Pracujemy gorączkowo, ale atmosfera jest fajna i coś ciekawego uda nam się uzyskać. Żyjemy w takich czasach, że zapominamy o świetnych artystach i przestaliśmy ich pokazywać - tak też się stało w przypadku Majakowskiego. Jest to twórca niebanalnych komedii, jak "Łaźnia". Majakowski był również ciekawym człowiekiem. Czasy i jego życie były również interesujące. Staraliśmy się tworzyć w spektaklu portret człowieka tworzącego i pokazać, co warte jest poświęcenia.

Dorota Trojanowska/Karol Wilczyński

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Najczęściej czytane

Ostatnio komentowane

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/4_kultura/d98b7526.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96