Dwie teatralne premiery na zakończenie roku!

Dwie teatralne premiery na zakończenie roku!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJAle to nie wszystko. Tuż przed Sylwestrem, 28 grudnia radomski teatr przygotował spektakl "Beckett" na podstawie jednoaktówek „Kroki”, „Kołysanka”, „Katastrofa” i „Przychodzić i odchodzić” Samuela Becketta pt.  Jego reżyserią zajął się Waldemar Śmigasiewicz. 

- "Beckett" zbudowany jest ze słów, pod którymi kryją się nieprzebrane emblematy znaczeń. Jego język odziera realność z pozorów istnienia. Rozpięty w pustce i ciszy ukazuje swą niewystarczalność w opisie ludzkiej mowy. Elementarne cząstki składają się na pojęcie chwili i ta nieuchronnie krok po kroku zbliża nas ku śmierci - opisuje spektakl reżyser. - Cztery zrealizowane przez nas jednoaktówki nie oddają w pełni znaczeń Becketta. Jednak  ukazują inny wymiar cielesności, inny wymiar istnienia, oparty na matematycznym systemie znaczeń. Rodzi się szansa, że poszukując tych znaczeń odnajdziemy się jakoś w codzienności naszego istnienia.

Samuel Beckett był jednym z najbardziej znanych i cenionych pisarzy XX wieku. To laureat Nagrody Nobla, osobistość światowej literatury. Pisarz, którego utwory nie wpisywały się w popularne nurty. Tworzył fabuły pozbawione tradycyjnej narracji oraz zasad mimetyzmu i prawdopodobieństwa. U Becketta dominuje pesymistyczna wizja rzeczywistości oraz absurdalność ludzkiej egzystencji. Uznawany jest za jednego z czołowych twórców teatru absurdu. Spektakl "Beckett" będzie można zobaczyć 28 grudnia o godzinie 19. 

- Na koniec roku zaprosimy radomian na „Cafe Sax” w reżyserii Macieja Korwina, a na małej scenie Waldemar Śmigasiewicz pokaże „Becketta”. Mamy nadzieję, że te dwie propozycje spełnią oczekiwania radomskiej publiczności – powiedział Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu.

Na zdjęciach ubiegłoroczny Sylwester w radomskim teatrze.


Dorota Trojanowska/ źródło: Teatr Powszechny

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy