Szydłowieccy „lutnicy” - skrzypce zagrały

Szydłowieccy „lutnicy” - skrzypce zagrały
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Na spotkanie podsumowujące warsztaty budowy skrzypiec ludowych przybyli również Maria Michajłow - dyrektor Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza, Sławomir Drabik - dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i nauczyciele klas stolarskich Arkadiusz Tarka oraz Bolesław Cender, a także inni zainteresowani uczniowie wraz ze swoimi opiekunami z ZS im. KOP w Szydłowcu.

Podczas spotkania twórcy instrumentów – mistrzowie i uczniowie – opowiedzieli
o procesie powstawania skrzypiec, nowych technikach, których się nauczyli oraz o trudnościach, z jakimi spotkać się może początkujący ludowy lutnik. Etapy budowy były ukazane również w formie projekcji fotografii wykonanych na warsztatach. 

Zbigniew Butryn zaprezentował wykonane egzemplarze skrzypce metodą tzw. dłubaną wraz z uczniami klasy I oraz wydobył z nich dźwięki grając melodię ludową ze swojego regionu. Piotr Sikora opowiedział o procesie powstawania skrzypiec metodą tzw. klejoną, które pod jego kierunkiem wykonali młodzi stolarze z klasy III. Budowniczy ten, który jest również muzykantem wykonał na nowo stworzonym instrumencie melodię charakterystyczną dla swojego regionu. Spotkanie warsztatowe moderowała Katarzyna Zedel – specjalista do spraw zbiorów w szydłowieckim Muzeum. 

Wszyscy uczestnicy warsztatów budowy skrzypiec ludowych otrzymali dyplomy i gratulacje z rąk Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – dr Anety Oborny. Młodzi stolarze byli zachwyceni, że instrumenty, które wykonali wraz z mistrzami tak pięknie grają. Może wśród nich jest przyszły lutnik?

Ostatnim etapem spotkania było zwiedzanie ekspozycji stałej oraz czasowej szydłowieckiego muzeum, podczas którego młodzi ludzie zapoznali się ludowym instrumentarium oraz z wizerunkami królów Polski zgromadzonymi na ekspozycji pt. "W blasku królewskiego wizerunku".

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Ludowe stradivariusy" dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy