„Tańczące kwiaty” w Elektrowni

„Tańczące kwiaty” w Elektrowni
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Będzie to niezwykły pokaz tańczących kwiatów, łączących energię odnawialną ze sztuką – przekonuje Kinga Maszczyńska z Elektrowni. - Każdy kwiat zasilany jest przez panel solarny, który przekształca światło w elektryczność, umożliwiającą mu poruszanie się tak długo, jak wystawiony jest on na działanie promieni słonecznych. Kwiaty są bardzo czułe na zewnętrzne warunki, zwłaszcza na natężenie światła. Zaczynają się poruszać rano; z początku jest to ruch raczkujący, później zdecydowanie bardziej intensywny. Pod koniec dnia kwiaty zwalniają tempo, powoli zmierzając do kompletnego spoczynku w nocy. Każdy z nich porusza się we własnym rytmie, głównie ze względu na położenie względem źródła światła. Wystawie będą towarzyszyć także pokazy multimedialne.

Tańczące Solarne Kwiaty można zazwyczaj zobaczyć pod szklanymi dachami, np. w Królewskich Cieplarniach w Laeken albo za szklanymi witrynami (Muzeum Sztuki w Singapurze). Zdarzało się jednak, że kwiaty wędrowały na zewnątrz, np. na ulice Hongkongu czy na plac w Taipei, w porozumieniu z tamtejszym Muzeum Sztuki Współczesnej.

Jak mówi artysta, jego prace mają zapraszać widza do rozważań nad zużyciem energii i nad możliwościami związanymi z ekologicznymi źródłami zasilania. Dzieła Alexandre’a Danga odzwierciedlają niestabilność, z jaką mamy do czynienia we współczesnym świecie, który jest pogrążony w chaosie, wiecznej transformacji i ciągłym podważaniu wartości, również tych dotyczących energii odnawialnych.

Alexandre Dang urodził się w Strasburgu, we Francji, w 1973 roku. Mieszka i pracuje w Brukseli. Ukończył Wyższy Instytut Sztuk Plastycznych (ISELP), był studentem w atelier Oliviera Duquenne oraz Pierre’a Sterckx. Uzyskał dyplom inżyniera w Paryżu na Ecole de Ponts ParisTech i dyplom inżyniera na tamtejszej politechnice. Poprzez działalność artystyczną i finansowanie projektów elektryfikacji, zwłaszcza szkół, wspiera międzynarodowe stowarzyszenie non-profit Solar Solidarity International, którego celem jest przyciąganie uwagi publicznej do potencjału drzemiącego w odnawialnych źródłach energii.

Wystawa „Dancing Flowers” czynna będzie w Elektrowni do 13 sierpnia.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy