Street art - artyzm czy wandalizm?

Street art - artyzm czy wandalizm?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Czym zatem jest street art? Już sama nazwa sugeruje nam, że mamy do czynienia ze sztuką, która prezentowana jest na ulicy. Na street art duży wpływ miał pop-art, zaczerpnięto stąd charakterystyczny stosunek do mass-mediów, a także powtarzalność, co dostrzec można we wlepkach i szablonach. Celem sztuki ulicznej jest także bunt wobec konkretnych postulatów.
Poprzez umieszczanie malowideł czy naklejek w miejscach publicznych, każdy z nas może stać się widzem i odbiorcą pewnego komunikatu.
Sztuka uliczna obejmuje swoją działalnością szeroki zakres możliwości wyrażania własnej twórczości. W jej skład wchodzą między innymi dość popularne, acz nielubiane graffiti. Ludzie zazwyczaj nie przepadają za tym rodzajem sztuki, a to ze względu na to, że takie napisy czy symbole najczęściej są zamieszczane nielegalnie. Wtedy graffiti uznawane jest jako akt wandalizmu. Zdarza się, że namalowane na murach czy budynkach obrazy mają charakter polityczny, propagandowy, a nawet... dydaktyczny (patrz graffiti papieskie namalowane na budynku radomskiego Stowarzyszenia Centrum Młodzieży ARKA). Od niedawna grafficiarze tworzą również swoje prace na zamówienia firm. Malowidła takie stają się oryginalną reklamą.
Szablon to również technika malarska przynależąca do street artu i zarazem odmiana graffiti. Do tworzenia potrzebne oprócz farb czy lakierów, są również specjalne wzory, czyli gotowe matryce wykonane z tektury lub folii. W Polsce szablonów używano do walki z niemieckimi okupantami (znaki Polski Walczącej).
Sztuka uliczna to także wlepki lub jak kto woli vlepki, czyli małe samoprzylepne naklejki. Tę niewielką formę plastyczną możemy spotkać praktycznie wszędzie, najczęściej w komunikacji miejskiej i na przystankach, czyli tam gdzie jest dużo osób. Tematyka wlepek dotyczy bardzo wielu aspektów, między innymi znanych postaci, polityki, a także filozofii i religii. Jednak największą popularnością cieszą się one wśród kibiców sportowych i nawiązują do ich ulubionych klubów.
Mural to dekoracyjne malarstwo ścienne. Są dwa rodzaje tej odmiany street artu. Pierwszy ma na celu reklamować jakieś usługi czy produkty, drugi pokazać twórczość artystyczną. Najczęściej murale malowane są na ścianach większych budynków. Popularne w Polsce były grafiki będące reklamami PKO, PZU i Pewexu. W Radomiu też możemy odnaleźć mural. Widnieje on na kamienicy przy ulicy Malczewskiego, naprzeciwko Resursy.
Street art jest sztuką, której twórcy pragną wyrazić swoje emocje. Jednak w większości przypadków jest ona bezprawna. Dlatego dzieła często tworzone są w nocy, a później dość szybko zanikają. Pamiętajmy zatem, że nie każdy chce mieć na swoim budynku nasze malowidła. Bo nielegalna sztuka uliczna jest zazwyczaj niechcianą ingerencją, zwaną wandalizmem.Norbert Nowocień

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy