Nowa rzeźba Abakanowicz w Orońsku!

Nowa rzeźba Abakanowicz w Orońsku!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

CRP dołączyło do grona ponad 60 muzeów i galerii na świecie, które szczycą się posiadaniem prac Magdaleny Abakanowicz, są to m.in.: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Centres Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art i Metopolian Museum w Nowym Jorku.

"W latach 70. XX w. Abakanowicz odbyła podróż "do źródeł energii" - odwiedziła Nową Gwineę, Celebes, Bali, Jawę i Tajlandię. Sztuka, z którą się tam zetknęła, odbiła się na jej twórczości. W cyklu rzeźb "Coexistence" odciski ludzkich torsów zostały zaopatrzone w zwierzęce głowy. W jednej postaci koegzystuje ze sobą człowiek i zwierzę. Wspólne im są duch, wrażliwość i intuicja, ale bazują na różnych doświadczeniach rzeczywistości. Z kawałków zgrzebnego workowego płótna, zszywanego, sztukowanego i spajanego żywicą syntetyczną artystka tworzy serie wydrążonych ludzkich figur. Ciało staje się tu negatywem, skorupą, formą odlewniczą, lecz jednocześnie stanowi pozytyw, trzon i masę. Od lat 80. syntetycznie ujęta postać człowieka staje się głównym motywem jej prac" - opisuje CRP.

„Tur” jest aktualnie prezentowany w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na szóstej już odsłonie wystawy „Alfabet Rzeźby o, p, r”. Kluczem doboru artystów na tej wystawie jest alfabet, a każda odsłona jest zorganizowana wokół jego trzech kolejnych liter. Wystawa czynna będzie do 4 listopada 2012r. CRP planuje jeszcze - w listopadzie - jedną prezentację nowego nabytku.

Za swoją twórczość Magdalenę Abakanowicz (ur.w 1930) uhonorowano m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Sztuki i Literatury (Francja 1999), Orderem Zasługi dla Republiki Włoskiej (2000), Orderem Sztuki i Literatury( Francja 2004), Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą ( Niemcy 2010), tytułami doktora honoris causa licznych uczelni na świecie m.in.: ASP w Łodzi, Royal College of Art w Londynie i Rhode Island School od Design w Providence, School of the Art Institute w Chicago. Jako pierwsza cudzoziemka została laureatką Distinction in Sculpture nowojorskiego Centrum Rzeźby (1993). Jej dzieła prezentowano w najważniejszych ośrodkach wystawienniczych w Polsce i za granicą. Brała udział w międzynarodowych przeglądach sztuki w Madrycie (1969), Sao Paulo (1979), Wenecji (1980), Paryżu (1991).

źródło: CRP Orońsko/ Fot. Jan Gaworski

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy