Kolekcja Malczewskiego w Radomiu pozyska nowe dzieła!

Kolekcja Malczewskiego w Radomiu pozyska nowe dzieła!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Kolekcja Malczewskiego w Radomiu liczy obecnie 42 obrazy, w tym tak wybitne jego dzieła jak: "Zatruta studnia z chimerą", "Autoportret z muzą", "Zatruta studnia z autoportretem". Można je zobaczyć w dwóch salach wystawowych Muzeum imienia... Jacka Malczewskiego oczywiście. Poza depozytami muzeum posiada również własne prace.
Pokaźne kolekcje obrazów autorstwa Malczewskiego posiada także  Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Radomski zbiór cały czas powiększa swoją kolekcję.

- Spodziewamy się już w tym tygodniu kolejnego autoportretu Jacka Malczewskiego, który się znajdzie w naszym depozycie. Rozmowy są w toku. Dzięki depozytom szerokiemu gronu odbiorców może być zaprezentowane dzieło, które często zdobi ścianę prywatnego domu - mówi Paulina Szymalak, kierownik działu sztuki radomskiego muzeum.

Jacek Malczewski urodził się w 1854 roku w Radomiu. Pierwsze lata życia spędził w rodzinnym mieście. Następnie w podradomskiej miejscowości Wielgie przygotowywał się do gimnazjum w Krakowie. W późniejszych latach życia sporadycznie bywał w Radomiu. Ale nie zapomniał o rodzinnym mieście.

Kliknij i zobacz galerię zdjęć- Należy podkreślić, że Radom był zawsze bliski Malczewskiemu. Widać to chociażby w jego twórczości - w podróżach sentymentalnych. W zbiorach mamy np. pracę, która powstała na kilka lat przed śmiercią artysty. Na tym szkicu prezentującym symboliczną scenę, widnieje dedykacja skierowana jakby do miasta: "Młodość moja". Udało nam się zakupić tę pracę przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - podkreśla Paulina Szymalak. - W kolekcji naszego muzeum znajdują się prace Malczewskiego, które ilustrują wszystkie etapy twórczości artysty. Przede wszystkim mamy w kolekcji  sceny symboliczno - alegoryczne, jak i portery, z których Jacek Malczewski słynął. Był najbardziej znanym portrecistą swoich czasów, malował największych, zarówno z arystokracji, swoich przyjaciół artystów. Nasze zbiory są reprezentatywne. W bogaty sposób ilustrują twórczość Malczewskiego.

Dorota Trojanowska/fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy