Festiwal Jerzego Buszy rozpoczęty

Festiwal Jerzego Buszy rozpoczęty
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

14 grudnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu w ramach VI Festiwalu Sztuki im. Jerzego Buszy Radom -Orońsko 2012, odbyło się otwarcie wystawy "Ciało. Fotografia. Fragment kolekcji CSW Zamek Ujazdowski".

Wydarzenie to było rozpoczęciem dwudniowych obchodów szóstej edycji Festiwalu Sztuki im. Jerzego Buszy. Z tej okazji ukazało się wydawnictwo „5 XBusza”, będące dokumentacją dotychczasowych edycji festiwalu. Składa się ono z dwóch części. Pierwsza to chronologiczna relacja w postaci reportażu z wydarzeń festiwalowych. Druga część to pokłosie seminarium z zeszłego roku, którego tematem była sztuka lat 80-tych.

- Ta książka to nie tylko dokumentacja wydarzeń i klimatu festiwalu. To nasza powinność wobec jego patrona, wyraz wdzięczności za dar przyjaźni, jakim potrafił on obdarzyć drugiego człowieka – mówił redaktor wydawnictwa Krzysztof Bochnicki. 

Galeria zdjęć

Na wystawie możemy oglądać wybór kolekcji autorów, o których w większości pisał Jerzy Busza. Są to między innymi: Józef Robakowski, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Dłubak, Edward Hartwig, Tadeusz Rolke oraz Piotr Trzebiński. Prace pochodzą z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Znajduje się tu fotografia różna pod względem technicznym, ale połączona tą samą tematyką – ciałem, którym w ostatnich latach swego życia był zafascynowany patron festiwalu.

- Festiwal to zarówno działania artystyczne, jak i spotkanie przyjaciół Jerzego Buszy. To projekt dający satysfakcję zarówno zawodową jak i emocjonalną – mówił kurator wystawy Marek Grygiel.

Dalsza część festiwalu odbędzie się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, natomiast ekspozycję w Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu będzie można oglądać do 4 lutego.

Joanna Jakubczyk/Fot. Karol Wilczyński

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy