Nowa siedziba sanepidu - Zdrowie - Co za dzień
baner

Nowa siedziba sanepidu


Wreszcie mamy dobre informacje w sprawie budowy nowej siedziby radomskiego sanepidu – w przyszłorocznym budżecie państwa znajdą się prawdopodobnie pieniądze na tę inwestycję.


Przetarg na budowę powinien zostać ogłoszony na początku 2012 roku. Jest już gotowy projekt obiektu, który ma stanąć przy ul. Okulickiego, na działce znajdującej się w sąsiedztwie dawnego ogródka jordanowskiego.

Jeśli nie pojawią się problemy proceduralne, budowa nowej siedziby sanepidu rozpocznie się wiosną 2012 r., a finał prac przewidywany jest dwa lata później.

Jednak te plany trzeba traktować ostrożnie. Perypetie z inwestycją ciągną się już od dawna. Opóźnienia w realizacji projektu były jedną z głównych przyczyn odwołania Barbary Fundowicz-Towarek, poprzedniej dyrektorki placówki.

Dwa lata temu ministerstwo zdrowia informowało, że na radomską budowę zarezerwowane pieniądze z budżetu centralnego - 25,3 mln zł. Gmina przekazała działkę przy ul. Okulickiego. Otwarcie nowoczesnego obiektu zaplanowano w 2012 roku. Jednak szybko okazało się, że dotrzymanie tego terminu jest nierealne.

Wizualizacja - nowy budynek sanepidu
Inwestycja już na starcie utknęła bowiem w martwym punkcie. W 2009 r. przeznaczono na ten cel 500 tys. zł. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wspólne ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich planowała zorganizowanie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu. Jednak po kilku miesiącach nadzór nad inwestycją przejął radomski sanepid i dyrekcja zdecydowała, że zamiast konkursu ogłosi przetarg. Barbara Fundowicz-Towarek wyjaśniała, że kierowała się przepisami ustawy o zamówieniach publicznych.

Szefostwo placówki się zmieniło, ale jego decyzje opóźniły procedurę wyboru wykonawcy projektu. Później okazało się, że w budżecie brakuje pieniędzy. Na szczęście udało się w końcu stworzyć koncepcję architektoniczną budynku. Jej autorem jest kielecka firma Archibis.

Nowa siedziba sanepidu będzie 3-kondygnacyjnym budynkiem o powierzchni 3,7 tys. m. kw. Na parterze znajdą się pomieszczenia administracji i nadzoru, na piętrze laboratoria, dyrekcja oraz sala konferencyjna na 100 miejsc. Ostatnią kondygnację również przeznaczono na laboratoria. Przed budynkiem powstanie parking na 40 samochodów.

Jest to bardzo potrzebna inwestycja, bo warunki, w jakich dzisiaj pracuje stacja są fatalne. Laboratoria radomskiego sanepidu mieszczą się obecnie w starych barakach przy ul. Aleksandrowicza. W jeszcze gorszych warunkach pracował do niedawna wydział nadzoru. Stary budynek przy ul. Zielonej miał przeciekający dach, a na ścianach obiektu tworzył się grzyb. Na szczęście sanepid przeprowadził się już stamtąd do budynku przy ul. Pułaskiego. Działkę przy ul. Zielonej przekazano gminie.

P.K.


Polecany artykuł

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię? Niespełna 39 % uprawionych Polek zgłosiło się w tym roku na badania mammograficzne w ramach...

x