Od Ciebie zależy ich życie! - Zdrowie - Co za dzień
baner

Od Ciebie zależy ich życie!


Dom dla BezdomnychDużymi krokami zbliża się zima. Za oknami pojawiają się pierwsze przymrozki. Temperatura spada poniżej zera. To najgorszy okres dla ludzi niemających dachu nad głową. Nie tylko brak mieszkania jest dla nich problemem. Jedzenie jest tym o czym codziennie marzą bezdomni.


Pytanie czy tacy ludzie będą mieli gdzie się podziać? Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie w całym Mazowszu jest ponad 3,3 tyś. miejsc w 67 placówkach, a także 28 jadłodajni. Wojewoda mazowiecki przeznaczył z budżetu 634 tyś. zł. na rzecz pomocy bezdomnym. Program ten jest szczególnie ważny w okresie zimowym. Wielu z nich znajduje schronienie na dworcach, w kanałach ciepłowniczych. Co z tymi, którzy w porę nie zdołają się uchronić przed mrozem. Najkrócej mówiąc umierają. Najczęściej poprzez zamarznięcie. Bezdomność to szkoła przetrwania bez możliwości wyłączenia się z "gry".

Głównym powodem utraty mieszkania jest alkohol. Ludzie tacy oprócz bezdomności muszą dodatkowo walczyć z nałogiem. Domy i noclegownie, które są do nich skierowane, wymagają trzeźwości. Częstym problemem bezdomności jest brak zarobków potrzebnych na utrzymanie.

Jak podaje MUW w Warszawie w Radomiu jest 95 miejsc przeznaczonych dla ludzi bez dachu nad głową. Dom dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Zagłoby 3 może pomieścić 31 osób. Jego usługi skierowane są do kobiet i dzieci. Przy tej samej ulicy jest placówka dysponująca 24 miejscami dla bezdomnych mężczyzn. Mogą oni znaleźć schronienie w budynku przy ul. Słowackiego 188. Znajduje się tam Dom dla Bezdomnych Mężczyzn dysponujący na stałe 40 miejscami i 3 w razie wielkich mrozów. Placówki te oferują nocleg, gorący posiłek, środki czystości i odzież. Dom przy ul. Zagłoby 3 jest prowadzony przez Caritas Diecezji Radomskiej, a noclegownia przy ul. Słowackiego 188 przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu.

Dużo zależy od każdego z nas. Jeśli widzimy leżącego na ziemi człowieka powinniśmy natychmiast zareagować. Tym bardziej jeśli aura nie sprzyja. Wtedy mogą liczyć się minuty.  Osoby nietrzeźwe nie reagują na zimno, ich organizm szybko się wyziębia co może prowadzić do śmierci. Należy zadzwonić na policję lub pogotowie ratunkowe, w zależności od tego czy człowiek jest pod wpływem alkoholu czy nie. Telefon ten może uratować ludzkie życie.


Norbert Nowocień


Wasze komentarze


Polecany artykuł

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię? Niespełna 39 % uprawionych Polek zgłosiło się w tym roku na badania mammograficzne w ramach...

x